Detoks organizmu korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i może zadziałać wspierająco przed dietą odchudzającą. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym właściwie jest detoks, a także temu, kiedy i jak najlepiej przeprowadzić detoksykację organizmu.
Detoks – co to jest?
Detoks organizmu oznacza w dużym skrócie oczyszczanie organizmu z toksyn. Ich nagromadzenie może sprawiać, że czujemy się zmęczeni, zauważamy słabszą pracę wątroby i mamy mniej energii.
Procesy detoksykacji można przeprowadzić również, kiedy borykamy się z niestrawnością albo chcemy schudnąć. Przy tym ostatnim warto zrobić detoks jeszcze przed dietą odchudzającą. To pomoże w sprawniejszym gubieniu kilogramów podczas samej diety.
Kiedy najlepiej przeprowadzić detoks organizmu?
Przejdźmy w takim razie do odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej zastosować detoksykację organizmu. Jedną okazję wspomnieliśmy już wcześniej — przed przejściem na dietę odchudzającą. Nie jest to jednak jedyna opcja. Kolejnym powodem, dla którego warto zrobić sobie detoks organizmu, jest czas po świętach.
Święta często wiążą się z wizytami rodzinnymi i czasem, kiedy można sobie bardziej pofolgować. A jak każdy wie, czas świąt wcale nie jest obfity w produkty niskowęglowodanowe. Detoks organizmu wspomaga radzenie sobie z zakwaszeniem organizmu i pobudza przemianę materii, dlatego po tym wytężonym dla układu pokarmowego czasie, można dać mu odpocząć i oczyścić organizm.
Oprócz konkretnych okazji, kiedy warto spróbować detoksykacji organizmu, dobrze jest też bacznie obserwować swoje ciało i sprawdzać, kiedy ono potrzebuje naszej pomocy. Jeśli zauważymy, że włosy i paznokcie łamią się i są osłabione, a skóra wydaje się szara i matowa, warto wspomóc swój organizm i pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii.
Oczyszczanie organizmu – metody
Nie od dziś wiadomo, że oczyszczony organizm to zdrowy i dobrze funkcjonujący organizm. Niestety niewielu z nas przykłada do tego należytą uwagę i często nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest to czynnik w naszym życiu.
W internecie znaleźć można wiele metod oczyszczania organizmu. Do najczęściej polecanych należą:
- Post — w przypadku postu najlepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem i stosować ją maksymalnie przez 1 do 2 dni. Powinna być ona również stosowana wyłącznie przez osoby zdrowe. Podczas postu należy wypijać duże ilości wody, która pomaga w oczyszczeniu organizmu.
- Dieta jednostronna — polega ona na jedzeniu przez maksymalnie dwa dni jednego typu pożywienia. Mogą być to jabłka, buraki czy inne produkty. Poniżej w artykule znajdują się informacje o tym, jakie produkty najlepiej nadadzą się do przeprowadzenia oczyszczania organizmu. Warto wspomnieć, że jedną z wariantów tego detoksu jest dieta zbożowa.
- Dieta sokowa — w przeciwieństwie do wcześniejszych metod, dietę sokową można stosować nawet do 2 tygodni. W tym czasie należy wypijać dziennie 3 razy po około pół szklanki soków — z buraka, kapusty kiszonej albo marchwi. Nie należy jednak rezygnować, ze spożywania innych produktów. Pamiętajmy jednak, aby produkty, które jemy były jak najmniej przetworzone.
- Dieta warzywno-ziołowa — można ją stosować przez cały rok. Jej główne założenia opierają się na ograniczaniu produktów, które są bogate w różnego rodzaju konserwanty i sztuczne składniki. Zamiast tego powinniśmy wybierać produkty, które redukują nadmiar toksyn — takie jak czosnek, koper, czy otręby.
Jakie produkty wykluczyć z diety podczas oczyszczania?
Podczas przeprowadzania detoksykacji organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, powinniśmy zadbać o rezygnację z niektórych produktów. Pozwoli to na lepsze usunięcie z organizmu nagromadzonych toksyn.
Przede wszystkim powinniśmy na pewien czas wyeliminować produkty pochodzenia zwierzęcego, które w dużych ilościach obciążają układ pokarmowy i pracę wątroby, a także mogą powodować ogólne nieregularne wypróżnianie i złe samopoczucie. Aby wspomóc usuwanie toksyn, powinniśmy także wyeliminować stosowanie używek, takich jak na przykład alkohol, papierosy czy kawa.
Duży wpływ na prace wątroby i układ trawienny ma również stosowanie w naszej codziennej diecie produktów takich jak fast food’y, słodycze i smażone potrawy. Dlatego aby wesprzeć proces usuwania toksyn i oczyszczania organizmu, należy z nich również zrezygnować na czas trwania detoksu.
Produkty oczyszczające organizm – lista
Wiemy już, jakich produktów powinniśmy unikać przy oczyszczaniu organizmu. Jest wiele produktów, które mogą wspierać odtruwanie organizmu i przyspieszać metabolizm. Przyjrzyjmy się im teraz bliżej.
Najważniejszym produktem, o którym powinniśmy pamiętać, jest woda. Wiele osób nie wypija odpowiednich ilości płynów, a przecież organizm człowieka składa się w 70% z wody. Podczas przeprowadzania procesu oczyszczania należy wypijać min. 30 ml wody w przeliczeniu na 1 kilogram ciała. Dla przykładu — osoba, która waży 50 kg, powinna dziennie wypijać minimum 1,5 litra czystej wody.
Planując detoksykację organizmu, powinniśmy pamiętać o spożywaniu błonnika. Możemy go znaleźć przede wszystkim w warzywach, owocach i różnego rodzaju zbożach. Błonnik reguluje wypróżnienia, wzmaga perystaltykę jelit i pomaga oczyścić organizm. Wchłania on też wodę, dlatego w jelitach nie zalegają resztki.
Jabłka, czyli jeden z produktów, które mogą być wykorzystywane w mono-diecie, zawierają pektyny (rozpuszczalny błonnik). Pomagają one usuwanie produktów przemiany materii, wspierają one układ odpornościowy i oczyszczenie organizmu z toksyn, a także odkwasza organizm. W wielu dietach, mających na celu detoks organizmu, zaleca się picie wody z cytryną, która wspomaga pracę wątroby i działa moczopędnie, dzięki czemu wspomaga odtruwanie organizmu.
Ze względu na dużą ilość antyoksydantów i minerałów, warzywa świetnie się sprawdzą w oczyszczaniu organizmu. Niektóre ich rodzaje mogą się sprawdzić lepiej niż inne:
- Pietruszka — to warzywo, które wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
- Kapusta — jest bogata w witaminy i składniki mineralne, dlatego może przyspieszać proces detoksykacji organizmu.
- Buraki — są źródłem antyoksydantów, dostarczają potas i błonnik pokarmowy. Jedzenie buraków wspomaga proces perystaltyki jelit i zapobiega zaparciom. Z kolei barwnik odpowiedzialny za kolor buraków — betanina — ma działanie odkażające i wspiera oczyszczanie organizmu.
- Pomidory — zawierają duże ilości wody i potasu. Potas reguluje poziom sodu w organizmie i zapobiega gromadzeniu w nim wody.
- Seler — zarówno ten korzeniowy, jak i naciowy są szczególnie polecane, kiedy przeprowadzamy detoks organizmu albo dietę odchudzającą. Przyspiesza on trawienie tłuszczów i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz wspomaga procesy trawienia.
- Ogórki — zawierają dużą ilość wody, która — jak już wiemy — jest niezwykle istotna w procesie detoksykacji. Dodatkowo witaminy i minerały znajdujące się w ogórkach mają pozytywny wpływ na włosy, skórę i paznokcie.
- Brokuły — składniki, takie jak między innymi sulforafan, wspierają usuwanie toksyn. Ich spożywanie wspomaga pracę wątroby.
- Szpinak — jest obfity w wiele witamin i minerałów, takich jak potas, wapń, żelazo czy witaminę C. Może wzmacniać pracę serca i wspierać detoks organizmu.
- Papryka — zawiera witaminę C, beta-karoten i bioflawonoidy. Jedzenie papryki nie tylko usprawnia wypłukiwanie z organizmu toksyn, ale także wzmacnia naczynia krwionośne i włosowate.
- Cebula — jedzenie cebuli może pomóc oczyścić organizm i wykazuje właściwości moczopędne. Na dodatek działa przeciwbakteryjnie — może hamować rozwój paciorkowców, gronkowców i innych bakterii.
Zarówno warzywa, jak i owoce, możemy spożywać w różnej postaci — najlepiej będzie jeść je na surowo (na przykład w sałatkach), ale można też pić soki lub smoothie. W internecie możemy znaleźć wiele smacznych przepisów, które sprawią, że detoks organizmu stanie się dla nas przyjemnością. Warzywa i owoce zawierają w sobie bogactwo składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego pamiętajmy, aby jeść je nie tylko podczas detoksu, kiedy chcemy oczyścić organizm, ale także na co dzień.
Oprócz owoców czy warzyw możemy również wykorzystywać różnego rodzaju zioła i herbaty, które mają kompleksowe działanie i przede wszystkim pozwalają na oczyszczenie organizmu z toksyn. Część z nich można dodawać do posiłku albo popijać herbatki. Często możemy też znaleźć ekstrakty ziół w formie tabletek, które pozwolą na skorzystanie z ich właściwości w łatwy sposób.
Zioła, które możemy wykorzystać:
- Mniszek lekarski — to bardzo potężny „chwast”, który można znaleźć na wielu polskich trawnikach. Skutecznie oczyszcza organizm, wspomaga pracę wątroby i ma działanie moczopędne. Możemy wykorzystywać liście, korzenie i kwiaty mniszka lekarskiego.
- Pokrzywa — działa moczopędnie, dzięki czemu pozwala zapobiegać zatrzymywaniu płynów w organizmie. Również oczyszcza organizm i zmniejsza obrzęki.
- Ostropest plamisty — ma właściwości odtruwające i może pomóc oczyścić organizm z alkoholu.
- Czystek — jest ziołem moczopędnym i pomaga przywrócić florę bakteryjną.
- Melisa lekarska — wspiera działanie wątroby. Dodatkowo ma ona działanie rozkurczowe.
- Rumianek – ma działanie przeciwzapalne i przeczyszczające, a poza tym może pomóc w usuwaniu złogów jelitowych.
- Zielona herbata — neutralizuje wolne rodniki, przez co wspiera detoks organizmu i proces trawienia.
Detoksykacja organizmu, a odchudzanie
Jeśli zamierzamy zadbać o siebie i pozbyć się nadmiarowych kilogramów, to warto na początku usunąć toksyny. Detoks organizmu sprawia, że ciało działa dużo sprawniej, a nasza dieta będzie bardziej efektywna, a my łatwiej osiągniemy wymarzoną sylwetkę.
Warto także pamiętać, że usuwanie z organizmu toksyn może być bardziej efektywne, jeśli dodamy aktywność fizyczną. Szczególnie istotne może być pocenie związane z intensywnym wysiłkiem. Wraz z potem możliwe jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Z tego samego powodu, polecane jest również korzystanie z sauny, lub zrobienie kąpieli z solą Epsom.