✅ Najczęstsze objawy grzybicy stóp to swędzenie, kłucie i pieczenie.
✅Najczęstsze przyczyny grzybicy stóp to bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, dzielenie się skażonymi ręcznikami lub butami lub chodzenie boso w miejscach publicznych.
✅ Stopie sportowca można zapobiegać poprzez codzienne mycie stóp wodą z mydłem, dokładne osuszanie stóp i noszenie butów, które są dobrze dopasowane i pozwalają stopom oddychać.
✅ Na stopę sportowca stosuje się dostępne bez recepty kremy, balsamy lub pudry przeciwgrzybicze. Można również stosować leki przeciwgrzybicze wydawane na receptę.
✅ Stopa sportowca może prowadzić do innych problemów, takich jak grzybica paznokci lub bakteryjne infekcje skóry.
Grzybica stóp to jedna z najpopularniejszych chorób, która atakuje stopy. Chorobę tę wywołują grzyby z rodzaju dermatofitów. Najczęściej zakażenie wywoływane jest przez Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. Choroba atakuje przeważnie dorosłych, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Duży wpływ na zakażenie ma to, że ludzie coraz częściej spędzają czas wolny w miejscach publicznych, takich jak siłownia, baseny, pensjonaty, czy hotele.
Grzybicą stóp można się zarazić na skutek kontaktu z grzybami, które znajdują się w glebie, na sierści zwierząt, czy dywanie. Do rozwoju grzybicy nie potrzeba dużo, wystarczą ciepłe i wilgotne warunki sprzyjające rozwojowi tej choroby. Aby pozbyć się schorzenia i zapobiec nawrotom choroby, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo leczyć grzybicę stóp.
Sposobów na pozbycie się grzybicy stóp jest bardzo dużo. W aptece jest wiele środków na grzybicę stóp, które w dużej mierze można dostać bez recepty. Najważniejsze jest, żeby bardzo szybko rozpoznać objawy dlatego, jeżeli korzystamy z takich miejsc jak baseny, czy sauny należy obserwować swoje stopy. Grzybice trzeba leczyć, ta dolegliwość sama nie przejdzie, a nie leczona grzybica stóp szybko się roznosi. Może spowodować grzybicę paznokci oraz innych części ciała. Szybkość działania to podstawa, jeżeli w porę się zareaguje na zakażenie, to szybko można się go pozbyć. Czasem do tego wystarczą tylko domowe sposoby.
Grzybica stóp – objawy schorzenia
Grzybicę stóp można rozpoznać dzięki jej widocznym objawom. Szybkie rozpoznanie pomocne jest w leczeniu grzybicy. Jeżeli na stopie widać jakieś dziwne nieprawidłowości to możne to znaczyć, że zaczęła się rozwijać grzybica stóp lub grzybica paznokci. Grzybica stóp zazwyczaj atakuje podeszwę stopy lub przestrzeń pomiędzy palcami.
Do najczęstszych objawów grzybicy należą:
- białe plamki między palcami wywołujące swędzenie;
- podeszwa stopy odczuwalnie jest zgrubiona;
- skóra stopy robi się czerwona, może się łuszczyć oraz boleć;
- swędzenie i pieczenie skóry;
- popękania na skórze stopy;
- krwawienie;
- pęcherze z płynem surowiczym;
- pożółknięte paznokcie;
- nieprzyjemny zapach stóp.
Obecnie rozpoznaje się cztery rodzaje grzybicy stóp. W zależności od tego, gdzie rozwiną się zarodniki grzybów, wyróżniamy następujące rodzaje grzybicy stóp:
- grzybica międzypalcowa – zmiany na skórze występują między palcami. Zazwyczaj między trzecim i czwartym bądź czwartym i piątym palcem. W zaawansowanym stadium może dojść do zakażenia całej przestrzeni międzypalcowej;
- grzybica dyshydrotyczna (potnicowa) – charakteryzuje się dużą ilością pęcherzy, które zlewają się w jedno miejsce, tworząc rozległe ognisko choroby. Pęcherze pojawiają się zazwyczaj na podeszwie stopy. Często z tego powodu dochodzi do ich samoistnego pęknięcia, a płyn, który był w środku, rozlewa się, powodując roznoszenie infekcji. Leczenie tego rodzaju grzybicy stóp jest bardzo trudne;
- grzybica hiperkeratotyczna (złuszczająca) – tę grzybicę stóp można rozpoznać po rogowaceniu naskórka oraz nadmiernym jego złuszczaniu. Lubi atakować jednocześnie z grzybicą paznokci;
- grzybica wrzodziejąca – zmiany powstałe na skórze przypominają swoim wyglądem owrzodzenia. Często chorują na nią osoby, które leczą się na cukrzycę. Atakuje całe stopy i jest uważna za najcięższą grzybicę stóp.
Domowe sposoby na grzybicę stóp – czy warto leczyć się samemu?
W leczeniu grzybicy najważniejsze jest to, aby zacząć ją leczyć od razu po pojawieniu się pierwszych objawów. Według informacji zawartych na różnych stronach, trzeba zahamować jak najwcześniej rozwój grzybów, aby nie doprowadzić do infekcji zdrowej części stopy oraz grzybicy paznokci. Jeżeli reakcja będzie szybka, to możliwe, że wystarczą domowe sposoby na grzybicę. Może nie będzie konieczna wizyta u lekarza. Dlatego warto zwracać uwagę na to, czy stopy nie swędzą, nie robią się czerwone oraz czy nie pojawiają się pęcherze lub owrzodzenia.
Sposobów na leczenie grzybicy jest bardzo dużo. Najlepiej zacząć od tych najłatwiejszych i dostępnych od ręki, aby zastosować je od razu. W tym przypadku powinny się sprawdzić domowe sposoby na grzybicę. Taka kuracja, która została wprowadzona na samym początku pojawienia się infekcji, może być równie skuteczna, jak kuracja zaproponowana przez lekarza. Domowe sposoby w większości przypadków są naturalne, a potrzebne do tego składniki znajdują się w prawie każdym domu.
Coraz więcej osób decyduje się na naturalne sposoby leczenia. Ludzie wybierają sposoby znane od lat, które czerpią swoje właściwości z natury, ponieważ są one naturalne i bezpieczne dla zdrowia. Naturalne składniki nie mają w sobie szkodliwej chemii. Większość osób wie, że lecząc się domowymi sposobami, nie zaszkodzi się organizmowi.
Zazwyczaj objawy grzybicy ustępują w ciągu dwóch tygodni od stosowania domowych metod. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli przez dłuższy czas na grzybicę stóp nie zadziałają żadne stosowane domowe sposoby, to należy udać się do lekarza, najlepiej dermatologa. Lekarz przepisze odpowiednie leki, które powinny zwalczyć infekcję grzybiczą. Przeważnie są to kremy, maści bądź tabletki.
3 najlepsze domowe sposoby na objawy grzybicy stóp
Stosując domowe sposoby na grzybicę stóp, nie powinno się zapominać o profilaktyce. Łącząc profilaktykę i naturalnie metody można wyleczyć grzybicę stóp oraz zapobiec jej nawrotom. Do najbardziej skutecznych metod, zdaniem osób, które wiedzą dużo z zakresu wiedzy specjalistycznej grzybicy stóp, należą metody, gdzie stosujemy sól morską, olejek z drzewa herbacianego oraz ocet jabłkowy. Można nawet znaleźć informacje o tym, że soda oczyszczona również może mieć pomocny efekt na zdrowie naszych stóp.
Bardzo ważne jest również zachowanie zasad prawidłowej higieny podczas stosowania domowych sposobów na grzybicę. Trzeba pamiętać, że wszystkie toniki, żele, czy kąpiele należy przygotowywać zawsze czystymi rękoma. Skórę po kąpielach powinno się dokładnie wysuszyć, nie zapominając o przestrzeni między palcami. Powinno się do tego użyć czystych, papierowych ręczników o bardzo dobrej chłonności. Trzeba pamiętać, żeby zawsze zakładać czyste, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów skarpetki oraz nosić przewiewne buty.
Sól morska
Kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem soli morskiej to jedna z najprostszych metod leczenia grzybicy stóp oraz grzybicy paznokci. Sól morska posiada działanie antybakteryjne. Ponadto sól pomaga z problem nadmiernej wilgoci, dzięki czemu ogranicza rozprzestrzenianie się grzybów na stopie.
Do przyrządzenia kąpieli, w której należy wymoczyć stopy objęte grzybicą stopy, potrzebny będzie około 1 litr wody oraz 6 łyżek stołowych soli morskiej (około 60 g). Sól morską należy rozpuścić w ciepłej wodzie, ponieważ przyśpieszy to proces rozpuszczania soli. Następnie moczymy stopy przez około 10 minut lub do momentu aż woda będzie zimna. Po wyjęciu stóp wymoczone stopy należy bardzo dobrze osuszyć, szczególnie przestrzenie miedzypalcowe i najlepiej obsypać je talkiem lub sodą oczyszczoną. Taką kąpiel powinno się powtarzać kilka razy dziennie, co najmniej przez dwa tygodnie.
Olejek herbaciany
Olejek herbaciany bądź inaczej olejek z drzewa herbacianego to jeden z najmocniejszych olejków do walki z grzybicą stóp. Olejek ten ma silne właściwości grzybobójcze i przeciwbakteryjne. Zabija zarówno grzyby, jak i wirusy. Olejki eteryczny bardzo łatwo przenika przez skórę i to na całej jej grubości, dlatego olejek herbaciany wnika w nawet najgłębsze warstwy skóry. Może on nawet wniknąć w paznokcie rąk i stóp, dzięki czemu jest bardzo pomocny w przypadku leczenia grzybicy skóry i paznokci.
Olejek herbaciany najlepiej stosować w formie toniku do stosowania miejscowego. Aby przygotować taki tonik, należy 1 łyżkę stołową olejku z drzewa herbacianego (16 g) połączyć z 1 łyżką stołową oliwy z oliwek (25 g). Płatek kosmetyczny najlepiej namoczyć kilkoma kroplami przyrządzonego roztworu. Następnie powinno się dokładnie posmarować skórę na stopach, można również posmarować paznokcie. Toniku nie należy zmywać. Taki zabieg można powtarzać dwa razy dziennie przez miesiąc.
Olejek można także wymieszać z żelem aloesowym, który dodatkowo schłodzi i nawilży stopy. W tym celu można zastosować proporcję 3:1 olejku herbacianego do żelu z aloesu. Żel i olejek herbaciany należy dokładnie wymieszać, po czym można go użyć, jak maści, nakładając na miejsca, gdzie zaatakowały grzyby.
Ocet jabłkowy
Popularną metodą jest również stosownie octu jabłkowego. Ocet jabłkowy doskonale radzi sobie z grzybicą stóp oraz paznokci. Dzięki temu, że ma kwaśny odczyn, może przywrócić skórze odpowiednie pH. Wdrożenie octu do leczenia może przyśpieszyć cały proces, ponieważ ma on właściwości przeciwzapalne oraz świetnie hamuje rozwój grzybów, dzięki temu obniża się ryzyko zakażenia zdrowych obszarów skóry.
Octu jabłkowego można użyć do przygotowania kąpieli, w której powinno się moczyć stopy. Należy jedną szklankę octu wlać do miski z 3/4 litra ciepłej wody i dokładnie wymieszać. W celu polepszenia stopy powinno się moczyć minimum 10 minut. Po wyjęciu stóp należy dokładnie je osuszyć. Taką kąpiel można stosować dwa razy dziennie przez co najmniej tydzień.
Z octu jabłkowego można przygotować także specjalne kompresy. Wystarczy waciki kosmetyczne bądź watę namoczyć w occie jabłkowym i przyłożyć na zainfekowane grzybicą miejsca. Kompresy najlepiej trzymać około 45 minut. Metodę tę można stosować codziennie.