Fluor to pierwiastek, który oznaczony jest symbolem F w tablicach Mendelejewa. Jest pierwiastkiem, który przeciwdziała demineralizacji tkanki kostnej oraz zapobiega próchnicy, kruszeniu się i uszczerbkom zębów. Jest jednym z podstawowych składników środków pielęgnacyjnych do jamy ustnej. Mimo wszystko, powszechna opinia mówi, że fluor szkodzi, a związki fluoru zawarte w paście do zębów i innych preparatach do zębów powinny zostać wyeliminowane raz na zawsze i zastąpione składnikami, które nie budzą kontrowersji.
W dalszej części artykułu rozwiniemy temat szkodliwość fluoru, badania pasty do zębów również zostaną uwzględnione, a także odpowiemy na pytanie co to jest fluor oraz przedstawimy wszystkie dobroczynne właściwości fluoru. Poruszymy tez tematy: fluor na zębach, oraz który fluor w paście jest najlepszy.
Fluor – właściwości
Fluor to pierwiastek, który nie występuje naturalnie w stanie wolnym, a łączy się z innymi związkami i gromadzi się głównie w glebie ziemi wulkanicznych oraz w niektórych akwenach wodnych. Najczęściej jednak występuje naturalnie w wielu minerałach.
Fluor występuje też jako gaz o zielonożółtej barwie, który może mieć niepożądane efekty ze stycznością z ludzkim organizmem. Jego zapach jest toksyczny i podrażnia drogi oddechowe, a także uniemożliwia wymianę gazową oraz oddychanie tkankowe, co może przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych, trwałym uszkodzeniu płuc, a w najgorszym przypadku – powodować śmierć.
Jest on niezbędnym pierwiastkiem, który występuje w naszym organizmie w dawce około 3 mg na kilogram masy ciała, jednak to uwarunkowane jest indywidualnymi parametrami – wiek, waga, płeć oraz styl życia. Pierwiastek F przyczynia się do prawidłowego rozwoju kości, ponieważ fluor w obecności fosforu, wapnia oraz witaminy K i witaminy D buduje zęby i kości oraz jest niezbędnym składnikiem ich mineralizacji. Odpowiada za twardości szkliwa, a także w przypadku niewielkich uszkodzeń próchnicy, fluor może pobudzić proces odwrotny, czyli – remineralizacja szkliwa. Prawidłowa mineralizacja zębów i kości jest szczególnie ważna u dzieci w wieku rozwojowym lub osób dorosłych, które wystawione były na urazy mechaniczne. Zrastanie kości przebiega prawidłowo jeśli ilość pierwiastka jest odpowiednia. Zbyt mała ilość fluoru w organizmie może powodować nieprawidłowe scalanie kości.
Fluor to pierwiastek, który wpływa również na syntezę hormonów. Światowa Organizacja Zdrowia w pewnym sensie potwierdziła, że fluor wykazuje właściwości hamujące zmian miażdżycowych, dzięki czemu może skutecznie przeciwdziałać chorobom serca i naczyń krwionośnych. Wchłanianie fluoru umożliwiają inne pierwiastki, które mają podobne właściwości – wapń i fosfor. Niedobór fosforu objawy, również mogą Cię zainteresować.
Zastosowanie fluoru
Fluor pierwiastek można znaleźć w wielu produktach przeznaczonych do pielęgnacji jamy ustnej, głównie w pastach do zębów i płukankach jamy ustnej, które zawierają fluor, jako fluorki sodu. Prawidłowy sposób używania pasty do zębów z fluorem i innych specyfików, które zawierają ten pierwiastek jest w pełni bezpieczny. Toksyczne działanie fluoru i jego negatywny wpływ ściśle jest związany z długotrwałym nadmiarem fluoru.
Ponadto, fluor potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu ruchu, a także mocnych i zdrowych zębów zawarty jest w wodzie pitnej. Podstawowym źródłem fluoru w pożywieniu dostarcza herbata, produkty zbożowe oraz sery podpuszczkowe, czyli głównie sery żółte. Sprawdź również produkty bogate w sód. Oprócz tych produktów spożywczych, spore ilości fluoru znajdziemy też w rybach i owocach morza. Fluor zawarty w produktach spożywczych ciężko przedawkować, nawet jeśli dziennie spożywamy duże ilości wody pitnej, ponieważ zawiera ona śladowe ilości pierwiastka, ale także woda pitna przyczynia się do wypłukiwania wielu pierwiastków, witamin, minerałów oraz składników odżywczych.
Fluor do zębów. Jak działa fluor na zęby?
Szczotkowanie zębów pastą z fluorem oraz stosowaniem preparatów higieny jamy ustnej zapobiega zmianom w tkankach zębów oraz tkankach, które wyścielają jamę ustną. Zawartość fluoru w pastach do zębów wynosi około 2.5 mg fluoru. Nie jest to dawka, którą może powodować przedawkowanie fluoru i być groźna dla naszego zdrowia lub życia.
Większość past do zębów wykorzystuje fluorek sodu, który walczy z próchnicą oraz wpływa na odporność i wytrzymałość tkanki łącznej, która między innymi buduje dziąsła, wnętrze w jamie ustnej oraz buduje stawy. Dzięki temu zęby mają solidną podstawę oraz jesteśmy mniej narażeni na doskwierające afty lub inne owrzodzenia w aparacie mowy. Odpowiednia ilość fluoru w organizmie człowieka jest zatem niezbędna, jeśli chcemy pochwalić się zdrowymi i ładnymi zębami, a także prawidłowym funkcjonowaniem układu ruchu.
Czy fluor jest szkodliwy – badania
W ostatnim czasie wiele słyszy się o szkodliwość fluoru. Fluor mimo złej reputacji, z biegiem czasu teoria o jego toksyczności zostaje coraz częściej obalona przez dentystów. Jednak niewłaściwe stosowanie preparatów do higieny jamy ustnej może nieść niepożądane efekty, a niektóre grupy wiekowe lub osoby chorujące na przewlekłe choroby powinny powstrzymać się od przyjmowania fluoru i produktów, które go zawierają.
Fluor jest pierwiastkiem, który utrzymuje właściwy poziom higieny jamy ustnej oraz zdrowych zębów i kości, a także odpowiada za niektóre procesy w organizmie, jak zostało wcześniej to wymienione, jednak jest on skuteczny tylko wówczas gdy stosuje się go w zalecanych i odpowiednich dawkach. Mimo, że pozytywnie wpływa na zęby przedtrzonowe oraz trzonowe, a także mleczne, nadmiar fluoru może mieć nawet śmiertelne skutki, ponieważ fluor jest pierwiastkiem z wysoką aktywnością chemiczną. Jeśli jednak zachowamy dzienne zapotrzebowanie dobowe na fluor w normie, która wynosi około 2-2.5 mg przedawkowanie fluoru w organizmie człowieka nie jest możliwe, ponieważ nie są to duże ilości fluoru.
Śmiertelna dawka w organizmie to przekroczenie ponad 20 mg tego pierwiastka w ciągu dnia. Pasty z fluorem dostarczają jednak bardzo śladową ilość fluoru i dużo częściej możemy odczuwać jego niedobór, aniżeli nadmiar fluoru. Stosowanie specyfików z fluorem powinno być skonsultowanie z lekarzem w przypadku kobiet ciężarnych oraz w okresie laktacyjnym. Produkty te mimo, że są niezagrażające życiu i zdrowiu osób dorosłych, może się to jednak różnić w przypadku ciąży.