Kurkuma to indyjska przyprawa o wyrazistym smaku oraz intensywnie żółtym kolorze nazywana wymiennie: szafran indyjski lub ostryż długi. Od wieków stosowana jest nie tylko jako dodatek do potraw, ale także jest szeroko stosowana w medycynie chińskiej oraz kosmetologii, dzięki jej właściwościom prozdrowotnym. Ma korzenny, pikantny smak, wyrazisty żółty kolor, który najczęściej wykorzytywany jest do barwienia potraw. Jeśli jesteś ciekaw, jak zastosowanie kurkumy wspomoże Twój cały organizm zapraszamy do lektury o jej leczniczych właściwościach.
W dalszej części artykułu odpowiemy na pytania takie jak: kurkuma na jakie dolegliwości, kurkuma na co pomaga oraz kurkuma z pieprzem na co pomaga. Poruszymy także najważniejsze tematy: kurkumina z piperyną, kurkumina właściwości oraz picie kurkumy, skutki uboczne stosowania.
Kurkuma – właściwości lecznicze, na co pomaga?
Kurkumina to składnik znanej kurkumy, który należy do polifenolów. To ona odpowiada za jej żółte zabarwienie i to ona ma właściwości prozdrowotne jeśli stosowana jest kurkuma w codziennej diecie. Korzystnie wpływa na praktycznie każdy organ naszego ciała. Kurkuma pochodzi z rodziny imbirowatych i rośnie dziko w wielu krajach Azji Południowej oraz Indiach. Jest źródłem wielu witaminy, minerałów oraz składników odżywczych, szczególnie witamin z grupy B – B1, B2, PP, B6 oraz kwas foliowy. Znajdziemy w niej też wiele witaminy E oraz K, a także dużo pierwiastków, takich jak wapń, żelazo, magnez, potas, sód, cynk oraz fosfor.
Do głównych właściwości kurkumy należą właściwości przeciwbólowe oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Żółty proszek na rany działa przeciwzapalnie i przyspieszy gojenie ran oraz zahamuje rozwój infekcji, a także stanów zapalnych wywołanych wpływem wolnych rodników. To nie jedyne zalety ostryżu długiego. Składniki mineralne zawarte w kurkumie zmniejszają poziom cholesterolu, co przyczynia się do właściwego działania układu krążenia.
Działanie kurkumy i długotrwałe stosowanie kurkumy hamuje procesy nowotworowe i zmiany guzowe we wczesnych stadiach, bowiem kurkumina to silny przeciwutleniacz. Hamuje ona działanie wolnych rodników tym samym obniżając czynniki rakotwórcze, a także namnażanie się złośliwych komórek. Szczególnie skuteczna jest podczas zmian rakowych jajników lub układu trawiennego, a także nowotworów dróg oddechowych. To nie jedyne zalety kurkuminy w tym temacie, bowiem zwiększa ona działanie niektórych leków antynowotworowych.
Jakby tego było mało, kurkuma stanowi ochronną tarczę dla neuronów, a jej działanie stymuluje namnażanie się komórek nerwowych dzięki zawartych związków z grupy turmeronów. Może to wspomóc różnicowanie komórek nerwowych, poprawić pamięć oraz koncentrację, a także przyczynić się właściwego przesyłania neuronów między synapsami. Jej stosowanie wspomaga zdrowy sen. Naukowcy przypuszczają, że przyjmowanie jej ma również pozytywne działanie podczas zaburzeń psychicznych i redukuje objawy depresji.
Wszystkim tym, którzy borykają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej również poleca się kurkumę. Przyśpiesza ona metabolizm i wszelkie procesy trawienia oraz posiada duże ilości błonnika pokarmowego. Wspomaga komórki wątrobowe, które są stymulowane do prawidłowego wchłaniania składników odżywczych. Jednak uwzględniając ją w dietetyczne menu warto sięgnąć po kurkumę-piperynę oraz utrzymywać tryb życia, który zapewni nam deficyt kaloryczny.
Pod korzystnym wpływem kurkuminy jest również narząd wzroku. Związki zawarte w tej żółtej przyprawie wspomagają leczenie zapalenia spojówek oraz zespół suchego oka. Ponadto, badania naukowe potwierdzają, że zmniejsza ona bóle menstruacyjne.
Kurkuma pozytywnie wpływa na przeciwdziałanie chorobom i schorzeniom układu krążenia oraz układu sercowego. Chroni nabłonek naczyniowy przed niepożądanym działaniem homocysteiny. Kurkuma obniża także stężenie złego cholesterolu we krwi, co zapobiega skutkom blaszek miażdżycowych, a w przypadkach cukrzycy – reguluje poziom cukru we krwi.
Kurkuma stosowana wraz z pokarmami skutecznie wspomoże naszą odporność, szczególnie na infekcje dróg oddechowych. Działanie przeciwzapalne skutecznie zwalcza bakterie, wirusy oraz grzyby. Dodatkowo kurkuma działanie wspomagające ma również na układ ruchu. Zwiększa maź stawową oraz przyczynia się do zwiększonej elastyczności wiązadeł.
Kurkuma – jak stosować?
Ostryż długa w przemyśle spożywczym jest cenionym składnikiem wielu dań, mieszanek przyprawowych, sosów i dodatków, jednak jest słabo absorbowana przez jelita i metabolizowana w wątrobie. Aby jednak poczuć jej drogocenne działanie należy spożywać ją wraz z ekstraktem z owoców czarnego pieprzu.
Kurkuma z pieprzem świetnie się uzupełniają i nawzajem aktywują swoje prozdrowotne właściwości. Pieprz bowiem zawiera śladowe ilości kurkuminy, która pomaga absorbowanie żółtej przyprawy do krwiobiegu. Kolejnym składnikiem, który umożliwi wchłanianie są olejki eteryczne kurkumy. Olejek eteryczny znajdziemy głównie w całej roślinie, jednak to kurkuma korzeń zawiera go najwięcej.
Kurkuma do picia (złote mleko)
Mleko z kurkumą przepisy i jego zalety służą najlepiej osobom, które mają problemy ze snem. Wywary z kurkumą do picia przygotujemy szybko i prosto. Należy tylko zagotować mleko z łyżeczką kurkumy, dodać miodu i wypić. Można stosować ją również w innych napojach, na przykład woda z kurkumą, na noc również się sprawdzi, a w ciągu dnia kurkuma latte, czyli kawa o dość wyrazistym smaku najlepsza na jesienne popołudnia.
Kurkuma – przeciwwskazania
Pewnie wielu z nas zastanawia się nad przeciwwskazaniami lub skutkami ubocznymi, które może powodować mleko lub woda z kurkumą. Przeciwwskazania jednak nie występują, a do jedynych skutków ubocznych możemy zaliczyć żółte zabarwienie zębów. Aby temu zapobiegać, poleca się picie kurkumy w napojach przez słomkę.
Kurkuma w tabletkach
Wybierając suplementy diety z kurkumą warto jest wybrać takie tabletki, których składzie znajduje się ekstrakt z całego korzenia lub rośliny oraz te z czarnym pieprzem. Wówczas przyswajalność kurkuminy jest najlepsza. Obecnie na rynku często są te opcje do wyboru, a ponadto kurkuma z piperyną. Kurkuma tabletki to najlepiej przyswajalna forma kurkumy.
Jednak nie należy nie doceniać kurkuminy tej pochodzenia naturalnego zawartego w przyprawie. Dzięki dodawaniu jej do duszonych warzyw, mięs i napojów również wspomożemy funkcjonowanie naszego organizmu, a w szczególności: układ krążenia, trawienny oraz nerwowy, jak również wspomożemy utrzymać prawidłowy poziomu cukru.
Kurkuma – przepisy
Kurkuma w proszku jak stosować? Mielona kurkuma i kurkumina to świetny dodatek do wielu potraw, szczególnie z kuchni azjatyckiej. Kurkumę najlepiej stosować do potraw, które są ciężko strawne, a szczególnie wtedy, gdy przewlekle cierpimy na zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Jej właściwości prozdrowotne wspomagają wszystkie procesy trawienne, hamują wymioty, wzdęcia oraz wspomagają prawidłowe wypróżnianie. Dodatkowo stymuluje wydzielanie soków trawiennych oraz pobudza wydzielanie żółci niezbędnej do trawienia tłuszczy.
Dzięki regularnemu stosowaniu kurkumy wytwarzanie mycyny będzie zwiększone, co może skutecznie ochronić naszą błonę żołądkową, wątrobową oraz enzymów trzustkowych, co z kolei wspomaga błony w stanach zapalnych miąższu wątroby, żołądka oraz zapobiega dysfunkcji trzustki, a także organizm jest mniej podatny na kamienie żółciowe. Niweluje ryzyko raka przewodu pokarmowego, jak również jest elementem wspomagającym leczenie przy nowotworach układu pokarmowego.
Ogórki z kurkumą
Ogórki z kurkumą przygotowujemy dokładnie tak samo jak zwykłe przetwory z ogórków, jednak tym razem do octu, wody i przypraw takich jak pieprz, sól oraz cukier dodajemy kurkumę. Przyprawa sprawi, że kolor naszych ogórków będzie o lekkim zabarwieniu żółci, a także że nasze ogórki bogate będą w dodatkowe wartości odżywcze i właściwości kurkumy.
Pasta z kurkumy
Na bazie kurkumy możemy stworzyć gęstą pastę, która ma szerokie zastosowanie. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przyspiesza zabliźnianie się ran, a także może być skuteczna w walce z trądzikiem i nierównomiernym kolorytem twarzy. Świetnie sprawdzi się jako maseczka nawilżająca i energetyzująca. Wystarczy połączyć kurkumę z wodą i energicznie wymieszać produkty, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Kurkumina połączona wraz z jogurtem naturalnym świetnie sprawdzi się jako maseczka do twarzy o łagodniej i wrażliwej skórze.