✅ Ocet jabłkowy to rodzaj octu wytwarzanego z cydru jabłkowego, który został poddany fermentacji.
✅ Ocet jabłkowy jest wytwarzany przez zmiażdżenie jabłek i dodanie drożdży do cydru, aby rozpocząć proces fermentacji. Proces fermentacji zamienia cukry w cydrze w alkohol, który jest następnie przekształcany w ocet przez bakterie wytwarzające kwas octowy.
✅ Niektóre potencjalne korzyści z picia octu jabłkowego obejmują utratę wagi, niższy poziom cukru we krwi i poprawę zdrowia serca.
✅ Niektóre potencjalne skutki uboczne picia octu jabłkowego obejmują problemy żołądkowo-jelitowe, obniżony poziom potasu i erozję szkliwa zębów.
✅ Ilość octu jabłkowego, którą należy spożywać dziennie, zależy od osoby. Ważne jest, aby zacząć od małej ilości i stopniowo zwiększać w miarę tolerowania.
✅ Ocet jabłkowy można stosować miejscowo w stanach takich jak trądzik i łupież.
✅ Niektóre przepisy zawierające ocet jabłkowy to sosy do sałatek, marynaty i sosy.
Ocet jabłkowy to produkt znany ze swych dobroczynnych właściwości od wielu wieków. Jego pozytywny wpływ zauważyli już starożytni Grecy i Rzymianie. W kuchni azjatyckiej prym dalej wiedzie ocet ryżowy wytwarzany na bazie sake, czyli alkoholu ryżowego, jednak ocet jabłkowy coraz częściej używany jest w europejskiej kuchni jako składnik wielu potraw i dań wytrawnych.
Można go znaleźć prawie w każdym domu tak samo, jak ocet balsamiczny czy ocet spirytusowy, ponieważ ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Spośród znanych odmian octu to właśnie ten naturalny produkt powstający podczas fermentacji jabłek, stosowany jest do pielęgnacji ciała, włosów oraz w walce z nadwagą i infekcjami.
Ocet jabłkowy – co zawiera
Ocet jabłkowy jest bardzo bogaty w substancje odżywcze. Posiada dużo aminokwasów, polifenole oraz pektyny. Ponadto zawiera kwasy organiczne takie jak kwas octowy, jabłkowy, galusowy oraz kawowy, które biorą udział w przetwarzaniu produktów przemiany tłuszczów.
Ocet jabłkowy ceniony jest najbardziej za to, że posiada mnóstwo witamin i minerałów. Można tu znaleźć witaminę A, E, K, B1, B2 i B12 oraz składniki mineralne potasu, wapnia, magnezu, chloru, sodu, siarki, selenu, miedzi, fluoru i krzemu
Bardzo odżywcza jest także matka octowa. Matkę octu tworzy mieszanka celulozy, żywych kultur bakterii kwasu octowego oraz drożdży. Jest ona cennym efektem ubocznym fermentacji, który można zostawić jako zaczyn do dalszej produkcji octu albo spożyć, ponieważ zawiera zdrowe dla organizmu bakterie.
Jak spożywać ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy można dodawać do sosów sałatkowych, serów topionych oraz domowego majonezu. Jego wyrazisty, kwaśny smak idealnie pasuje do takich potraw. Wykorzystywany jest także podczas marynowania żywności, ponieważ od lat uważany jest za naturalny konserwant.
Wiele osób pije ocet jabłkowy ze względu na jego dobroczynne właściwości. Nie można jednak pić w czystej postaci, gdyż jego kwaśny odczyn może podrażnić przełyk i żołądek. W tym celu wystarczy jedną lub dwie łyżki octu rozcieńczyć w szklance wody. Przygotowany napój najlepiej pić na czczo przed posiłkami. Jeżeli picie octu z ciepłą wodą nam nie smakuje, to do smaku można dodać miód, cytrynę lub cynamon bez obaw, że roztwór utraci właściwości octu jabłkowego.
Właściwości lecznicze octu jabłkowego
Spożywanie octu jabłkowego jest bardzo popularne ze względu na jego lecznicze właściwości.
Głównym składnikiem tego produktu jest kwas octowy, który ma działanie antybakteryjne i antyseptyczne, dlatego jego picie pomocne jest przy infekcjach. Kuracja octowa pomaga szczególnie na infekcje bakteryjne rozwijające się w przewodzie pokarmowym oraz na zakażenia grzybicze.
Ocet jabłkowy spożywany systematycznie wpływa korzystnie na poziom cukru we krwi. Może również obniżać ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu, a także niwelować skoki stężenia glukozy we krwi.
Ponadto pektyny zawarte w tym produkcie, mają korzystny wpływ na organizm, ponieważ działają oczyszczająco, zapobiegają zaparciom, zapewniając zasadowe środowisko żołądka. To właśnie dzięki pektynom, popularne jest stosowanie octu jabłkowego w procesie odchudzania, gdyż wywołują uczucie sytości.
Najlepszy ocet jabłkowy to ten niepasteryzowany, który jest naturalnie mętny lub lekko mętny, ponieważ działa jak naturalny probiotyk. Dojrzały ocet zawiera żywe kultury bakterii, dlatego jego spożywanie poprawia kondycje układu pokarmowego i normuje wchłanianie substancji odżywczych.
Kwas jabłkowy i witamina E zawarte w tym produkcie przynoszą korzystny wpływ octu jabłkowego na wygląd skóry. Spożycie octu pomaga w walce z wolnymi rodnikami, dlatego tak wiele kobiet używa ten ocet do domowych zabiegów kosmetycznych.
Ocet jabłkowy na trawienie
Warto zacząć pić ocet jabłkowy, jeżeli pojawiają się u nas jakiekolwiek kłopoty z trawieniem. Spożywając ocet jabłkowy, wspomagamy wydzielanie pepsyny. To właśnie ten enzym odpowiada za rozkład białka, a także za większe stężenie kwasu solnego w sokach żołądkowych, które odpowiadają za trawienie.
Ponadto włączenie octu jabłkowego do codziennej diety pozwala lepiej przetwarzać produkty tłuszczowe, a zawarte w occie pektyny angażują enzymy trawienne.
Aby wspomóc trawienie warto pić codziennie napój octowy. Można to robić na czczo z samego rana lub 20 minut przed jedzeniem. Zalecana dzienna dawka to 1-2 łyżki octu jabłkowego na szklankę wody. Należy jednak unikać picia roztworu wieczorem, aby nie podrażnić żołądka. Ocet jabłkowy może być także świetnym dodatkiem do smoothie, koktajli, a nawet zup.
Ocet jabłkowy na włosy
Stosowanie octu jabłkowego na włosy oraz skórę głowy doskonale oczyszcza je z zanieczyszczeń i kosmetyków, pozostawiając przy tym ich naturalną warstwę ochronną. Warto stosować ocet jabłkowy, gdy włosom dokucza łupież oraz mają skłonność do przetłuszczania, ponieważ omawiany produkt spożywczy posiada właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, dlatego może pomóc z tymi problemami.
Mycie głowy z dodatkiem octu jabłkowego ułatwia także układanie włosów, bo ocet zamyka łuski i wygładza niesforne kosmyki. Do pielęgnacji włosów najlepiej stosować płukanki z octem jabłkowym. Aby przyrządzić taką płukankę, wystarczy 1/4 szklanki octu zmieszać z litrem wody.
Ocet jabłkowy na infekcje bakteryjne
Spożycie octu jabłkowego może spowolnić rozwój bakterii i grzybów, dlatego jest on pomocny w przypadku infekcji. Bardzo popularne jest płukanie octowym roztworem gardła podczas anginy. Do zrobienia płukanki potrzebne będą 2 łyżki octu oraz 1 łyżeczka soli, które należy wymieszać w połowie szklanki ciepłej wody.
Na męczący kaszel można przygotować także syrop z dodatkiem octu jabłkowego. W tym celu należy zmieszać: 2 łyżeczki mielonego imbiru, pół łyżeczki cynamonu oraz pieprzu cayenne, 4 łyżki przegotowanej wody oraz 2 łyżki miodu lipowego lub 2 łyżki cukru. Nie można zapomnieć o occie jabłkowym, którego wystarczą tylko 2 łyżki.
Możliwe skutki uboczne
Nieodpowiednie lub zbyt duże ilości octu jabłkowego mogą wywołać negatywne skutki uboczne. Kwasowość tego produktu ma znaczny wpływ dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego trzeba wiedzieć, jak stosować ocet oraz jakie są przeciwskazania co do jego zażywania.
Poniżej wymieniono kilka wskazówek, o których warto pamiętać, wdrażając kurację z octem jabłkowym:
- Dobrze rozcieńczony ocet jabłkowy powinien być pity za pomocą słomki przez osoby, które mają problem ze szkliwem zębów. Trzeba uważać, żeby kwas nie doprowadził do uszkodzenia szkliwa, dlatego po wypiciu napoju najlepiej przepłukać jamę ustną wodą;
- Ocet jabłkowy należy pić zawsze rozcieńczony. Nie wolno pić go prosto z butelki, ponieważ może poparzyć gardło i przełyk, dlatego można go dodać do herbaty, soku czy zupy;
- Nie wolno przekraczać zalecanej dziennej dawki octu. Jego nadmiar może skutkować niskim poziomem potasu we krwi, a w najgorszym wypadku może przyczynić się do powstania osteoporozy;
- Osoby, które chorują na wrzody żołądka, nie powinny pić octu jabłkowego;
- Jeżeli po spożyciu octu wystąpią jakichkolwiek niepokojące objawy takie jak na przykład reakcja alergiczna czy wymioty, należy skontaktować się ze swoim lekarzem.