✅ Artemisia vulgaris to naukowa nazwa bylicy piołunu.
✅ Bylica piołun jest tradycyjnie używana do różnych celów, w tym jako środek wspomagający trawienie, moczopędny oraz w leczeniu skurczów menstruacyjnych.
✅ Skład chemiczny bylicy to olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy i laktony seskwiterpenowe.
✅ Potencjalne skutki uboczne związane ze spożywaniem bylicy to podrażnienie skóry, nudności i wymioty.
✅ Bezpieczna ilość bylicy do spożycia będzie się różnić w zależności od osoby, ale ogólnie zaleca się zacząć od małej ilości i stopniowo zwiększać w razie potrzeby.
✅ Najlepszy sposób przygotowania bylicy do spożycia będzie się również różnić w zależności od osoby, ale niektóre popularne metody obejmują zaparzanie go w postaci herbaty lub przyjmowanie go w postaci kapsułek.
Bylica piołun to dość niepozorne zioło, które znane jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Można go używać, gdy dotykają nas problemy żołądkowe, dolegliwości kobiece, czy jako wsparcie w walce z pasożytami.
W tym artykule sprawdzimy, jakie są właściwości lecznicze ziela piołunu, jakie są możliwe przeciwwskazania, a także gdzie można go kupić oraz jak stosować to ziele.
Piołun i jego właściwości zdrowotne
Bylica piołun (łac. artemisia absinthium) to ziele z rodziny astrowatych, które w medycynie ludowej nazywane jest różnie — psia ruta, wermut, absynt, ale niektórzy wspominają, że zwane jest też pańskim zielem czy zielem panieńskim.
Te ziela to rośliny, które potrafią się rozwijać nawet w trudniejszych warunkach, dlatego można je spotkać w różnych częściach świata, na przykład w Europie czy Ameryce Północnej. W Polsce piołun bywa traktowany jako chwast, na który natknąć się można na polach czy łąkach. Zdarza się też, że można go spotkać w okolicach domostw, a czasem jest specjalnie hodowany w przydomowych ogródkach.
Bylica piołun ma szereg prozdrowotnych właściwości. W składzie tego ziela można znaleźć garbniki, związki kumarynowe, sole mineralne, olejki eteryczne, a także gorzkie glikozydy.
W medycynie ludowej uznaje się, że artemisia absinthium może mieć szerokie zastosowania i działanie:
- bakteriobójcze
- żółciopędne
- przeciwzapalne
- zwalczające pasożyty
- przeciwskurczowe.
Piołun może usprawniać przemianę materii i powinien pomagać osobom, których problemem jest bolesne miesiączkowanie. Przed laty był on stosowany także podczas porodów, ponieważ łagodził bóle. Ponadto wyciąg z tego ziela pobudza łaknienie, a jego działanie może też oczyszczać organizm z pasożytów znajdujących się w układzie pokarmowym (owsiki, nicienie, lamblie, czy glisty ludzkie) lub na skórze (jak chociażby świerzb).
Bylica piołun — możliwe przeciwwskazania i skutki uboczne
Należy pamiętać, że bylica piołun nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Głównymi przeciwwskazaniami jest alergia na składniki ziela. Nie powinny pić go osoby z wrzodami żołądka i skłonnościami do krwawień. Jeśli więc mamy wątpliwości co do stosowania piołunu, warto skorzystać z porady lekarza lub innego specjalisty.
Mimo tego, że psia ruta może wykazywać różne prozdrowotne właściwości, jednak trzeba zachować pewne środki ostrożności. Nie zaleca się korzystania z niego przez dłuższy czas. Napar z piołunu można wykorzystywać nie dłużej niż przez 10 dni z rzędu. Później jednak trzeba zrobić kilkutygodniową przerwę.
W innym wypadku mogą nas dotknąć skutki uboczne stosowania piołunu, takie jak:
- niewydolność nerek,
- zawroty głowy,
- sytuacje zatrzymania moczu,
- koszmary senne,
- napady niepokoju.
Jak widać piołun może mieć wiele zastosowań, jednak nieuważne stosowanie tego ziela może powodować nieraz niebezpieczne skutki. Dlatego zalecamy, aby piołun stosować z rozwagą, a przede wszystkim zgodnie z instrukcjami.
Najlepsza forma piołunu do spożycia
Żeby wykorzystać właściwości lecznicze piołunu, możemy skorzystać z różnych form — może to być na przykład absynt, nalewka z piołunu, a także napar z piołunu lub odwar.
Poniżej przygotowaliśmy zestawienie tych opcji.
Nalewka z piołunu
Nalewka z piołunu może mieć pozytywny wpływ na układ pokarmowy i znajduje zastosowanie przy problemach trawiennych — bólu lub nieżycie żołądka. Należy pamiętać żeby w celach leczniczych odpowiednio dawkować nalewkę.
Nalewki z bylicy piołun można kupić w sklepach, ale można też ją zrobić samemu. Jeden z przepisów, który możemy znaleźć podaje, że wystarczy połączyć alkohol o stężeniu 50 lub 70% z suszem ziołowym, w proporcji 1:3 lub 1:5. Cała ta mieszanka powinna potem macerować przez kolejne dwa tygodnie. Po tym czasie trzeba ją przefiltrować i trzymać w zaciemnionym miejscu. Pamiętajmy oczywiście, aby po zastosowaniu nalewek nie prowadzić samochodów ani innych pojazdów mechanicznych — mimo tego, że spożyjemy niewielką ilość produktu, to jednak wciąż posiada on w sobie alkohol.
Absynt z piołunu
Ze względu na charakterystyczny kolor, absynt jest nazywany również „zieloną wróżką” lub „zieloną czarodziejką”. Jest to wysokoprocentowy trunek ziołowy, który produkowany jest z bylicy piołunu i anyżu, z dodatkiem między innymi kopru włoskiego.
Sam absynt był kiedyś bardzo popularny wśród artystów — pijali go na przykład Ernest Hemingway czy Vincent van Gogh. Ze względu na wysokie stężenie alkoholu i dużą ilość olejków eterycznych, napoju tego zwykle nie pije się w formie czystej, tylko po skomplikowanych przygotowaniach. Kiedyś uważano, że ma działanie psychoaktywne i wywołuje halucynacje, jednak okazuje się, że podobne problemy występowały w przypadku nadmiernego spożycia absyntu, lub spożycia alkoholu pochodzącego z nieznanych źródeł.
Piołun — jak pić?
Dla celów prozdrowotnych najlepszą opcją będzie stosowanie naparu z bylicy piołunu. Jego przygotowywanie jest dość proste — wystarczy jedną łyżeczkę suszu zalać wrzątkiem i parzyć przez około 20 do 30 minut.
Później napar z piołunu należy odcedzić i pić łyżeczkę naparu trzy razy dziennie. Warto też wspomnieć, że ponieważ ziele piołunu ma gorzki smak, dlatego napar można osłodzić, dodając odrobinę cukru lub miodu.
Herbata z piołunu
W sklepach zielarskich można także znaleźć gotowe herbaty zawierające ziele bylicę piołun. Jeśli jednak decydujemy się na kupno herbaty w saszetkach, pamiętajmy aby przeczytać instrukcję i stosować się zaleceń producenta. Przekroczenie zalecanej dawki tej rośliny może być przyczyną niewydolności nerek, dlatego powinniśmy używać go rozważnie.
Piołun na pasożyty — jak stosować
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ziele piołunu może być wykorzystywane również w przypadku wystąpienia pasożytów. Jest to możliwe dzięki temu, że piołun zawiera substancje takie jak tujon czy absynol.
Jeśli nabawimy się pasożytów takich jak glista czy lamblia, możemy wykorzystać ziele w postaci lewatywy albo doustnie. Jeśli jednak dotknęły nas świerzb lub wszawica, to najlepsze efekty możemy uzyskać, jeśli będziemy piołun stosować zewnętrznie. Mamy wtedy do dyspozycji albo odwar z piołunu, albo nacieranie nalewką z piołunem.
Aby przygotować odwar potrzebujemy wsypać jedną lub dwie łyżeczki piołunu na szklankę wody. Kiedy zacznie wrzeć, należy gotować przez kolejnych 5 minut, a później wystudzić i odcedzić.
Jeśli porównamy skuteczność nalewek na bazie wyciągu z bylicy piołun z odwarem z tej rośliny, możemy zauważyć, że nalewka będzie miała większą skuteczność. Dlatego też, jeśli zależy nam na szybszych efektach lepiej wybrać nalewkę.
Newralgiczne miejsca powinniśmy przemywać nalewką najlepiej 2 razy dziennie, w zależności od potrzeb.
Gdzie kupić piołun?
Jak pokazaliśmy, bylica piołun może mieć szerokie zastosowania, natomiast warto zadbać o odpowiednią dawkę. Może być szczególnie przydatny dla osób, dla których ważny jest zdrowy tryb życia. Ta roślina jest dostępna w wielu miejscach — najłatwiej będzie ją znaleźć w sklepach zielarskich albo w aptekach. Możemy tam trafić na różnego rodzaju produkty na bazie piołunu — susz, herbaty w torebkach, nalewki czy płyny doustne, które zawierają piołun i inne ziela.