Siemię lniane pochodzi z Bliskiego Wschód z rejonu Żyznego Półksiężyca, który biegł od Egiptu, aż po Mezopotamię. Od ponad tysiąca lat len był wykorzystywany jako surowiec roślinny, z którego produkowano wspaniałe włókna lniane. Bynajmniej nie było i do dziś nie jest to jedyne zastosowanie tej drogocennej rośliny, bowiem siemię lniane posiada dobroczynne właściwości zdrowotne i jest cenionym preparatem przy dolegliwościach żołądkowych, pozytywnie wpływa na układ krążenia, pracę mózgu i posiada działanie przeciwnowotworowe.
W siemieniu lnianym zawarte są spore ilości kwasów omega 3 i błonnika, które wpływają pozytywnie na cały nasz organizm. Wartości odżywcze nasion lnu na tym się nie kończą, ponieważ w składzie tych małych ziarenek znajdziemy bogate źródło witaminy E i B6, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk i sód. Siemię lniane ma też zastosowanie w kuchni, można podawać go jako dodatek do różnych potraw lub użyć oleju lnianego.
Poniżej w artykule wyjaśniamy jak jeść siemię lniane w ziarnach i siemię lniane na co pomaga. Przedstawimy siemię lniane jak parzyć lub siemię lniane jak gotować, by uwolnić wszystkie jego właściwości odżywcze. Wymienimy jego składniki odżywcze oraz jego pozytywne działanie przy odchudzaniu. Uwzględnimy również jego wady i zalety oraz przeciwwskazania, które warto rozpatrzyć przed przystąpieniem do kuracji tą rośliną.
Siemię lniane – właściwości zdrowotne. Na co pomaga siemię lniane?
Spożywanie siemienia lnianego bogatego w kwasy tłuszczowe omega 3 niesie ze sobą wiele prozdrowotnych funkcji. Włączenie siemienia lnianego w swoją dietę może okazać się pozytywne i szybko możemy zobaczyć pierwsze efekty. Bogactwo składników odżywczych w nasionach lnu przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL we krwi, poprawia ruchy perystaltyczne jelit, posiada właściwości żelujące, dzięki czemu wyściela ściany żołądka i chroni je przed kwasami żołądkowymi.
Regularne spożywanie siemienia lnianego obniża ryzyko zachorowania na nowotwory w przewodzie pokarmowym. Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego to nie tylko jedyna funkcja tych płaskich, owalnych i brązowych nasion lnu, bowiem wykorzystuje się je również w kosmetologii.
Dzięki niemu przygotujemy doskonałą nawilżającą maseczkę, która poprawia kondycję skóry. Siemię lniane złociste oraz olej lniany zastosowanie znalazł również jako specyfik do włosów, który je wzmacnia i nawilża. Właściwości fitoestrogenów, których siemię lniane posiada dużo przydatne są w okresie menopauzy, ponieważ obniżają ryzyko raka piersi oraz pozytywnie wpływają na regulację gospodarki hormonalnej.
Siemię lniane na jelita
Ze względu na działanie ochronne i dzięki działaniu antyoksydacyjnym zaleca się stosować siemię lniane w przypadku problemów w układzie pokarmowym. Siemię lniane jest skuteczne i pomaga niwelować objawy zespołu jelita drażliwego, owrzodzenia żołądka, refluksów i stanów zapalnych śluzówki.
Dodatkowo, płaskie nasiona lnu zwyczajnego posiadają znaczną ilość kwasu foliowego, który wspomaga regeneracje błon śluzowych, które zostały uszkodzone w wyniku kwasów trawiennych. Należy spożywać siemię lniane również w przypadku infekcji, ponieważ działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne. Siemię lniane jak przygotować na żołądek zostało opisane poniżej.
Siemię lniane na zaparcia
Siemię lniane wpływa pozytywnie na układ pokarmowy. Nasiona lnu zawierają błonnik pokarmowy, który można podzielić na błonnik nierozpuszczalny, który zapobiega zaparciom, ponieważ działa on jak szczotka, która czyści jelita ze zalegających złogów mas pokarmowych.
Drugi typ to błonnik rozpuszczalny, który wyściela wewnętrzne ściany jelita zapobiegając wchłanianiu się nadmiernej ilości tłuszczy i cukrów, a także poprawia perystaltykę jelit. Błonnik absorbuje wodę dzięki czemu zapewnia luźne stolce, które nie będą konsekwencją powstania hemoroidów.
Siemię lniane na odchudzanie
Jedzenie siemienia lnianego regularnie przyczynia się do utraty zbędnych kilogramów. Błonnik pokarmowy, który został wyżej opisany ze względu na jego korzystny wpływ na układ trawienny, przyczynia się również do zmniejszenia wagi ciała. Błonnik zawarty w nasionach lnu daje uczucie sytości i minimalizuje łaknienie, dzięki czemu rzadziej będziemy sięgać po przekąski.
Obniża poziom cholesterolu we krwi, a co za tym idzie – obniża ryzyko rozwoju miażdżycy, która w najgorszym przypadku może prowadzić do chorób układu sercowego, układu krążenia, układu nerwowego oraz wydalniczego. Może powodować niebezpieczne choroby jak zawał mięśnia sercowe, zator lub udar mózgu. W dalszej części artykuły zapoznamy się jak jeść siemię lniane na odchudzanie, by odnieść sukces i raz na zawsze pozbyć się nadprogramowych kilogramów, które często są naszym dużym zmartwieniem.
Siemię lniane jak przygotować, jak parzyć?
Jak przygotować siemię lniane do picia? Jest wiele sposobów, aby przygotować siemię lniane i wszystkie z nich są skuteczne. Jak pić siemię lniane zależy głównie od własnych upodobań. Zaleca się stosowanie siemienia lnianego regularnie. Jak parzyć siemię lniane? Wystarczy, że zalejemy 10g ziaren lnu gorącą wodą, jednak nie wrzątkiem, ponieważ niszczy to jego trwałość i eliminuje składniki odżywcze. Nasiona lnu można również wymieszać z innym napojem, na przykład mlekiem lub jogurtem naturalnym.
Następnie mieszankę należy odstawić na 15-20 minut, a po upływie czasu, przelać gotową mieszankę przez sitko i rozgnieść nasiona lnu, by uzyskać jeszcze więcej żelu, który nazywany jest glutkiem lnianym. Możemy ominąć punkt z odcedzaniem ziarenek, ponieważ nasiona siemienia lnianego możemy również pogryźć. Wówczas dostarczymy więcej wartości odżywczych, a także zaopatrzymy organizm w zdrowe kwasy tłuszczowe – kwasy omega 3 i omega 6. Sugerowane jest, by do wywaru stosować całe ziarna.
Ze siemienia lnianego, możemy również otrzymać zdrowy kisiel. Wystarczy, że siemię lniane w postaci całych ziaren zalejemy mniejszą ilością ciepłej wody i odstawimy. Następnie zbierzemy powstały żel, czyli glutek lniany i doprawimy do smaku miodem lub słodzikiem wedle własnych upodobań.
Znana właściwość siemienia lnianego to także kuracja na włosy, skórę i paznokcie. Maseczkę na twarz lub skalp głowy przygotujmy gotując siemię lniane brązowe na małym ogniu. Z nasion lnu będzie powstawać dobroczynny żel, który możemy połączyć z innymi naturalnymi przyprawami takimi jak kurkuma i cynamon lub innymi specyfikami, miedzy innymi olejkami eterycznymi, które poprawią kondycję i wygląd skóry oraz włosów. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega 3 maseczki na skórę twarzy sprawiają, że twarz staje się wygładzona, sprężysta oraz nawilżona. Glutek lniany również wygładza delikatnie zmarszczki mimiczne.
Kiedy pić siemię lniane – rano czy wieczorem?
Picie siemienia lnianego na czczo z rana ma pozytywny wpływ przy owrzodzeniu żołądka lub jelit. Siemię lniane ma działanie osłonowe i buduje warstwę wyścielającą żołądek, dzięki czemu kwasy żołądkowe mniej drażnią śluzówkę i nie powoduje to nieprzyjemnego bólu oraz mdłości.
Picie siemienia lnianego wieczorem zalecane jest wszystkim, którzy skarżą się na problemy z wypróżnianiem. Zawarty w siemieniu lnianym błonnik utrzyma sytość, co może być pozytywnym aspektem podczas odchudzania. Nasiona pozwolą na zmniejszenie porcji kolacji lub całkowite jej ominięcie.
- Warto jest spożywać napój lub żel ze siemienia lnianego regularnie o konkretnej godzinie raz dziennie lub podzielić porcję na dwie części, dzięki temu szybciej odczuwa się pozytywne zmiany w organizmie.
- Zaleca się przed zastosowaniem glutka nawodnić się, ponieważ siemię lniane odwadnia organizm.
- Sugerowane jest również nie przyjmowanie go do zaraz po spożyciu posiłku oraz zaraz po przyjęciu leków, bądź suplementów diety, ponieważ może zostać ograniczone wchłanianie leków.
Siemię lniane – przeciwwskazania
Należy pamiętać, że siemię lniane może odwadniać, dlatego zaleca się spożywanie dużej ilości wody podczas stosowania kuracji ze siemieniem lnianym. Osoby mające alergię na nasiona lnu, również nie powinny podejmować się leczenia i profilaktyki, a także unikać innych produktów uzyskanych z lnu, na przykład olej lniany.
Warto zaznaczyć, że mielone siemię lniane jest uboższe w składniki prozdrowotne i nie zawiera tak wiele kwasów omega 3 niż pełne ziarenka. Dzieje się to z powodu większej ilości dostępnego tlenu, dlatego zawsze wybierajmy nie zmielone siemię lniane, które jest bogatsze i jest skarbnicą witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Sproszkowane ziarna lnu mogą świetnie służyć jako zagęszczacz do różnego rodzaju ciast lub sosów.
Sugeruje się, że nie powinno się spożywać ziarenek lnu na sucho, a w szczególności kiedy w naszej diecie nie występuje wystarczająca ilość płynów. Może prowadzić do to odwodnienia, które może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.