Kwasy tłuszczowe omega 3 6 9 to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe określane skrótem NNKT. Pełnią one ważną role w organizmie, a także przypisuje się im działanie wspomagające nasz organizm. Niektóre z nich nie są syntezowane z organizmie, dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta, która dostarcza te elementy odżywcze w odpowiednich proporcach, aby uniknąć niepożądanych efektów związanych z ich niedoborem.
W poniższym artykule znajdziemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: kwasy omega 3 6 9 na co pomagają, kwasy omega 3 6 9 gdzie występują, kwasy omega 3 6 9 jakie wybrać. Poruszymy również kwestie: omega 3 6 9 dla dzieci oraz omega 3 6 9 opinie.
Kwasy tłuszczowe omega 3 6 9 – właściwości
Kwasy omega pełnią wiele funkcji w naszym organizmie. Są to niezbędne kwasy tłuszczowe, które muszą być przyjmowane wraz z pożywieniem lub suplementacją, ponieważ omega 3 oraz omega 6 nie są syntezowane w naszym organizmie. Kwas omega 9 zaliczany jest do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych warunkowo, ponieważ jako jedyny jest syntezowany w naszym ciele. Warto również sprawdzić w czym jest witamina D?
Wszystkie związki omega przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mają właściwości przeciwzapalne, wpływają na funkcjonowanie mózgu i odpowiedni poziom cholesterolu poprzez eliminowanie złego cholesterolu LDL. Wspierają układu krążenia oraz układ odpornościowy, a także regulują ciśnienie krwi. Mimo ich wspólnych pozytywnych i dobroczynnych funkcji, każdy kwas z osobna pełni szereg innych właściwości, o których w dalszej części artykułu.
Omega 3
Kwasy omega 3 to najbardziej popularny nienasycony kwas tłuszczowy. W skład niego wchodzi: kwas alfa linolenowy, kwas eikozapentaenowy oraz kwas dokozaheksaenowy. Kwasy omega 3 wpływają pozytywnie na układ krążenia przyczyniając się do poprawy pracy serca oraz naczyń krwionośnych. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe oraz obniża ciśnienie krwi i zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Korzystny wpływ ma również na układ nerwowy. Poprawia funkcje błon komórek nerwowych kory mózgu zapobiegając depresji i huśtawkom nastroju. Kwas omega 3 hamuje lipogenezę, dzięki czemu wspomaga odchudzanie oraz niweluje gromadzenie się złego cholesterolu LDL w naczyniach krwionośnych. Ze względu na silne działanie oksydacyjne i walkę z wolnymi rodnikami zmniejsza ryzyko nowotworów oraz ma korzystny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Ma działanie odmładzające oraz nawilżające. Dodatkowo poprawia produkcje kolagenu, a co za tym idzie – skóra staje się sprężysta.
Źródła kwasów omega 3 to przede wszystkim tłuste ryby morskie oraz owoce morza, a także oleje roślinne takie jak: olej rzepakowy, olej sojowy, oliwa z pestek winogron lub oliwa z oliwek. Bogatym źródłem są również orzechy włoskie oraz awokado oraz nasiona zbóż.
Omega 6
Kwasy omega 6 mają funkcje budulcowe komórek. Dodatkowo, biorą udział w produkcji hormonów. Kwasy omega 6, tak samo jak kwasy omega 3 działają przeciwzapalnie. Stabilizują ciśnienie tętnicze i wspomagają prace serca oraz hamują osadzanie się cholesterolu LDL, który może powodować niedokrwienną chorobę serca, udar mózgu lub zawał serca. Są ważnym i niezbędnym elementem rozwojowym płodu. Uczestniczy w procesie budowy układu nerwowego. Przedstawicielami kwasów omega 6 jest: kwas linolowy, kwas gamma linolenowy oraz kwas arachidonowy. Warto wspomnieć, że kwas omega 6 dostarczany w nadmiarze ma działanie odwrotne i może zaszkodzić naszemu zdrowiu oraz powodować niekorzystne skutki uboczne lub nie wykazywać pozytywnych aspektów zdrowotnych. Omega 6 działają prawidłowo tylko w obecności kwasów omega 3 w odpowiednich proporcjach. Instytut Żywienia zaleca 5:1 lub 6:1.
Najlepsze źródła omega 6 znajdują się w olejach roślinnych – oliwa z oliwek, margaryny roślinne oraz awokado. Dodatkowo, korzystny wpływ NNKT oraz właściwe proporcje zapewnią nam: sezam, pestki dyni i nasiona słonecznika.
Omega 9
Kwasy omega 9 są zaliczane do nienasyconych kwasów tłuszczowych tylko warunkowo, ponieważ jest to jedyna forma tego związku, która jest naturalnie syntezowana przez organizm ludzki. Obniża cholesterol i trójglicerydy, dzięki czemu zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowym. Mają silne działanie oksydacyjne, które walczy z wolnymi rodnikami przyczyniając się do obniżenia ryzyka chorób nowotworowych. Do kwasów omega 9 zalicza się: kwas oleinowy, który ma działanie ochronne skóry przed nadmierną utrata wody, dzięki czemu pozostawia skórę nawilżoną oraz nawodnioną oraz zmniejsza ryzyko chorób skóry.
Źródłami kwasów omega 9 są: siemię lniane, olej lniany, olej rzepakowy, a także orzechy włoskie, migdały oraz awokado.
Podsumowując, dzięki kompleksowemu działaniu kwasów omega przyczynimy się do prawidłowego działania wielu układów organizmu ludzkiego: układu trawiennego, nerwowego oraz układu krążenia. Działają przeciwzakrzepowo oraz niwelują stany zapalne. Wspaniale nawilżają i nawadniają skórę, a także dzięki działaniu przeciwutleniającym – opóźniają procesy starzenia i chronią przed chorobami nowotworowymi.
Omega 3 6 9 – kiedy stosować?
Nienasycone kwasy w przeciwieństwie do wielonasyconych kwasów tłuszczowych i nasyconych kwasów tłuszczowych mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mogą być przyczyną wielu niepożądanych problemów i dolegliwości zdrowotnych.
Suplement diety z kwasami omega lub zmianę diety należy rozważyć wówczas, gdy funkcjonowanie organizmu przebiega nieprawidłowo. Najczęstszym symptomem jest spadek koncentracji, rozdrażnienie i problemy ze snem. Kondycja skóry oraz stan paznokci również ulega pogorszeniu. Włosy i paznokcie stają się łamliwe i łatwo się rozdwajają. Skóra staje się sucha, wrażliwa oraz pełna wyprysków, a także traci blask.
Kwas alfa linolenowy wspomoże kurację lekami antydepresyjnymi, ponieważ niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe mają właściwości, które zapobiegają chorobom psychicznym oraz przeciwdziałają przypadkom apatii oraz stanów depresyjnych.
Kwasy tłuszczowe omega 3 6 9 – jakie wybrać, opinie
Wybór dobrej jakości omega 3 tabletki, które zawierają wartościowy olej omega nie należy do łatwych, ponieważ rynek farmaceutyczny bogaty jest w wyżej wymienione związki oferując wiele produktów. Prowadząc zdrowy styl życia i zbilansowaną dietę bogatą w kwasy omega 3 i 6 w zalecanych proporcjach dostarczymy te cenne tłuszcze. Jeśli jednak dieta bogata jest w większości w kwasy tłuszcze wielonienasycone i poziom triglicerydów jest wysoki należy rozważyć przyjmowanie dodatkowych suplementów diety, które zawierają olej omega 3 6 9.
Nie warto inwestować w półśrodki. Preparaty zawierające kwas omega 3 6 9 powinny pochodzić od ryb, które występują na terenach niezanieczyszczonych wód. Oleje nie powinny być genetycznie modyfikowane. Dobre źródła kwasów omega 3 znajdujące się w produktach spożywczych – rybach i owocach morza powinno się wybierać ze sprawdzonych łowisk, aby mieć pewność, że te organizmy morskie nie były karmione modyfikowanym pokarmem.
Kwasy tłuszczowe omega 3 6 9 – skutki uboczne
Stosowanie kwasów omega 3, 6 i 9 w zalecanej porcji nie przynosi skutków ubocznych. Jeśli jednak proporcje są zaburzone mogą pojawiać się łagodne symptomy przedawkowania. Najczęstszymi z nich są problemy żołądkowo-jelitowe takie jak: nudności, ból brzucha, wymioty, zaparcia lub częste biegunki. Nadmiar kwasów omega 3, 6 i 9 nie jest zalecane dla osób, które borykają się z chorobami serca i przyjmują leki przeciwzakrzepowe, ponieważ związki opisywane w tym artykule mogą wchodzić z nimi w reakcje i eliminować ich działanie. Sprawdź również jakie może mieć nadmiar selenu objawy.
Kapsułki i krople mogą powodować nieświeży oddech i pot oraz mieć nieprzyjemny smak, ponieważ tran, czyli olej rybny nie należy do smacznych, ani przyjemnie pachnących. Wielu producentów wyeliminowało ten skutek uboczny z wielu suplementów diety obecnych dziś na rynku farmaceutycznym, dlatego można go przyjmować nie martwiąc się o odór.