Znalezienie odpowiedniej diety odchudzającej nie zawsze okazuje się być łatwym zadaniem. Przede wszystkim dlatego, że obecnie mamy bardzo dużo różnorodnych diet odchudzających do wyboru. Zatem którą wybrać? Która będzie dla nas najkorzystniejsza? Warto pamiętać, że podstawowym czynnikiem może być ilość naszej masy ciała. Na tej podstawie możemy spróbować określić, która dieta odchudzająca może być dla nas odpowiednia.
Wybierając dietę odchudzającą należy liczyć się z tym, że będzie to duża zmiana w naszym dotychczasowym stylu życia. Dlatego też powinniśmy być wytrwali i konsekwentni. Wiele osób na diecie odchudzającej jest rozczarowanych, ponieważ spodziewali się czegoś innego, szybszego, bez większego wysiłku, a prawda jest taka, że aby diety odchudzające skutecznie na nas działały – powinniśmy zerwać ze starymi nawykami, które wpędziły nas w nadwagę.
Dlatego koniec z podjadaniem, zajadaniem stresu, nudy i jedzeniem dla towarzystwa. Nie tędy droga. Dzięki temu nie osiągniemy swojej wymarzonej figury. Dieta powinna stać się nowym stylem życia, który powinniśmy pokochać, a przynajmniej spróbować go zaakceptować.
Najpopularniejsze diety odchudzające dotychczas
Obecnie w sieci jest dostępnych mnóstwo różnorodnych diet. Zaczynając od tych mało restrykcyjnych, a kończąc na tych bardzo. Wybierając odpowiednią dietę dla siebie należy się z nią najpierw szczegółowo zapoznać oraz na samym początku określić jaki jest nasz cel – ile kilogramów chcemy zgubić.
Następnie warto również przemyśleć nasze zamiary oraz konsekwencje jakie będą wynikały z trzymania diety. Najpopularniejsze z nich to:
Dieta Dukana
Dieta Dukana to dieta białkowa, która składa się z czterech etapów / faz. Ów cztery fazy mają za zadanie radykalnie odchudzić, oczyścić organizm, a także nie spowodować efektu jo-jo. Jej nazwa pochodzi od francuskiego dietetyka Pierre a Dukana, który specjalizuje się w dietetyce już od 30 lat.
I faza diety Dukana (tzw. uderzeniowa)
Powinna trwać w zależności od tego ile nadprogramowych kilogramów chcielibyśmy zrzucić:
- Do 5 kilogramów – 2 dni – utrata wagi ok. 0,5-1,5 kg.
- Do 10 kilogramów – 3 dni – utrata wagi ok. 1,5-2,5 kg.
- Do 20 kilogramów – 5 dni – utrata wagi ok. 1,8-3 kg.
- Do 40 kilogramów – co najmniej 7 dni, ale nie dłużej niż 10 – utrata wagi ok. 3 kg.
W tej fazie spożywamy same produkty proteinowe, tak więc możemy jeść chude mięso i nabiał. Powinniśmy jednak unikać jakichkolwiek tłuszczów. Cukier do słodzenia zamieniamy na słodzik.
II faza diety Dukana (tzw. naprzemienna)
To tutaj powinniśmy otrzymać szybką utratę masy ciała. Długość trwania tego etapu powinna być do momentu, aż osiągniemy swoją wymarzoną wagę. W tej fazie do naszego jadłospisu włączamy warzywa, jednak powinniśmy je jeść co drugi dzień – naprzemiennie. W dalszym ciągu nie używamy tłuszczów. Warzywa możemy gotować na wodzie, parze lub jeść je surowe.
III faza diety Dukana (tzw. utrwalająca)
Na tym etapie włączamy już spożywanie węglowodanów i tłuszczów. Długość tej fazy powinna trwać w zależności od tego ile straciliśmy kilogramów we wcześniejszych fazach łącznie. Następnie mnożymy tę liczbę razy 10 i wychodzi nam ilość dni trwania fazy III. Należy jednak pamiętać, że jeden dzień w tygodniu powinien być taki, jak faza 1.
IV faza diety Dukana (tzw. ostatecznej stabilizacji)
Ostatnia ze wszystkich faz diety, będzie tą najprzyjemniejszą, ponieważ to tutaj możemy już jeść co chcemy. Oczywiście nie mówimy tu o obiadach w fast food’ach, słodyczach i samych wysoko słodzonych napojach. Korzystanie z diet odchudzających powinno wiązać się ze zmianą stylu życia – czyli teraz powinniśmy sięgać po zdrowsze produkty. Oczywiście to nie znaczy, że raz w tygodniu nie możemy pozwolić sobie na coś mniej zdrowego.
Wybierając dietę Dukana warto przejrzeć sobie przykładowy jadłospis, by stosowanie diety nie było dla nas zaskoczeniem w trakcie jej trwania. Będąc na diecie Dukana możemy mieć pewność, że początkowo będziemy spożywać dużo produktów białkowych.
Dieta sokowa
Jeżeli na co dzień doświadczamy takich dolegliwości, jak przewlekłe zmęczenie, spadek energii, pogorszenie się stanu naszej cery oraz włosów, obniżenie odporności, to bardzo możliwe, że nasz organizm zmaga się z nadprogramową ilością toksyn. W tym wypadku dieta sokowa powinna przyjść nam z pomocą.
Świeże soki z warzyw i owoców powinny wpłynąć na oczyszczenie organizmu z toksyn, które mogły nagromadzić się przez nasz dotychczasowy styl życia. Warto znać więc kilka zasad, których powinniśmy się trzymać będąc na diecie sokowej.
W czasie stosowania diety sokowej powinniśmy korzystać z owoców i warzyw o obniżonej kaloryczności. Dlatego tak bardzo polecane jest, by sięgać w dużej mierze po cytrusy. Odradza się tutaj sięgania po banany czy winogrona, ze względu na wysoką kaloryczność oraz wysoki indeks glikemiczny. Natomiast jeżeli chodzi o warzywa to bardzo zalecane jest by sięgać po: pomidory, szpinak, seler naciowy, sok z kiszonej kapusty, a także marchew.
Kuracja sokowa powinna składać się również z tego, by każdego dnia pić wodę z cytryną na czczo oraz włączyć do tego napary ziołowe. Spożywanie świeżych owoców i warzyw w formie płynnej pozwala nam na przyjęcie dużej ilości witamin i minerałów. Takie składniki odżywcze mogą pozwolić nam na skuteczny detoks organizmu oraz zadbanie o nasz układ pokarmowy.
Warto pamiętać również o tym, by warzywa i owoce pochodziły z pewnego źródła, ponieważ dzięki temu zachowują w sobie najwięcej składników odżywczych (chodzi o to, by wcześniej nie zostały poddane opryskom).
Przed wejściem w dietę sokową należy zapoznać się również z tym dla kogo jest ona zalecana, a dla kogo odradzana, ponieważ nasz obecny stan zdrowia ma bardzo duże znaczenie na to czy dieta sokowa jest dla nas odpowiednia.
Dieta śródziemnomorska
Jest to dieta, która od bardzo wielu lat jest stosowana wśród mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, takich jak Hiszpanów, Greków czy też Włochów, a jej właściwości prozdrowotne zostały nawet potwierdzone naukowo.
Należy podkreślić, że nie ma jednej diety śródziemnomorskiej, wyznaczonych niepodważalnych działań czy też trzymania się jadłospisu do każdego makroskładnika. Jednak możemy wyróżnić założenia, na których dieta śródziemnomorska się opiera.
Przede wszystkim w diecie śródziemnomorskiej chodzi o spożywanie lokalnych produktów oraz jak najmniejsze spożywanie tych lekko oraz wysoko przetworzonych.
Nie powinno być zaskoczeniem, że w tej diecie spożywa się dużo naturalnych przypraw, ziół oraz oliwy z oliwek, w końcu właśnie w krajach śródziemnomorskich wytwarza się najwięcej najlepszej oliwy.
Dieta śródziemnomorska ogranicza spożywanie czerwonego mięsa. W to miejsce pojawiają się ryby i owoce morza. Jeżeli mowa o ograniczeniach, tyczy się to również czerwonego wina.
Również bardzo ważnym elementem tejże diety są warzywa i owoce oraz jogurt naturalny, które powinny być podstawą każdego posiłku.
Przykładowy jadłospis według stosowania diety śródziemnomorskiej:
Śniadanie:
2 kromki pełnoziarnistego pieczywa skropione oliwą z oliwek z czosnkiem, suszonymi pomidorami oraz 2 plasterki sera.
II śniadanie:
1/4 dojrzałego arbuza, do picia woda z sokiem z cytryny.
Obiad:
Pełnoziarnisty makaron z sosem na bazie jogurtu naturalnego z krewetkami i pomidorkami koktajlowymi. Dodatkowo stek z tuńczyka smażony na oliwie z oliwek.
Podwieczorek:
Sezonowe warzywa maczane w hummusie, do picia szklanka soku.
Kolacja:
250 g sałatki z pieczywem pełnoziarnistym i serem feta.
Dieta Dąbrowskiej
Dieta dr Ewy Dąbrowskiej to nic innego jak dieta warzywno owocowa lub też właściwie post, jak sama dr Ewa Dąbrowska o tym pisze.
Dieta dr Dąbrowskiej składa się tak naprawdę z dwóch etapów. Pierwszy etap diety ma za zadanie oczyszczenie organizmu z toksyn natomiast drugi (traktowany trochę, jako „skutek uboczny”) jest związany z utratą masy ciała.
Okres trwania diety warzywno owocowej powinien trwać od kilku dni do kilku tygodni (do ok. 6 tygodni). Po tym czasie powinno nastąpić tzw. wychodzenie z diety, jednak po kolei.
Diety dr Ewy Dąbrowskiej opisywane są, jako leczniczy post. Chodzi w tym o to, że podczas postu w naszym organizmie aktywowane są procesy, które usprawniają oraz regenerują nasz rozregulowany, chory organizm.
Tak więc podczas postu nasze menu powinno się składać wyłącznie z warzyw i owoców, które powinny być w stanie oczyścić nasz organizm z zalegających toksyn i przywrócić w nim równowagę.
Dieta dr Dąbrowskiej – przykładowy jadłospis:
Śniadanie:
Sok z marchwi.
II śniadanie:
Kompot z jabłek.
Obiad:
Zupa krem z samych warzyw.
Kolacja:
Sałatka warzywna.
Dieta Dąbrowskiej jest dietą bardzo restrykcyjną dlatego również wybór owoców i warzyw jest mocno ograniczony. Z warzyw możemy śmiało sięgać po takie produkty, jak” cebula, por, ogórki, cukinia, brokuł, kalafior, buraki, rzodkiew, marchew, pietruszka oraz wszelkie zioła. Natomiast z owoców dostępne są dla nas jedynie: jabłka, grejpfruty, cytryny oraz jagody.
Naturalne sposoby na odchudzanie
W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zwraca uwagę na produkty zbliżone bardziej do natury, coraz częściej chcemy żyć zdrowiej i być bardziej eko. Z tego też względu coraz więcej ludzi szuka skutecznych i naturalnych sposobów na odchudzanie.
Tutaj z pomocą mogą przyjść nam różne domowe sposoby na odchudzanie, które powinny pomóc nam w pozbyciu się nadprogramowej tkanki tłuszczowej i zbędnych kilogramów.
Jeżeli chcemy poprawić naszą przemianę materii, warto każdego dnia zacząć od aktywności fizycznej (aktualnie w sieci możemy znaleźć sporo przykładów na skuteczne ćwiczenia na spalanie tłuszczu), która pobudzi metabolizm naszego organizmu. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna nie powinna nam się kojarzyć tylko z siłownią! Możemy wykonywać różne ćwiczenia w domu, a nawet wyjść do parku na nieco szybszy spacer.
Równie ważnym czynnikiem naturalnego sposobu na odchudzanie będzie nasza dieta. Jeżeli chcemy pożegnać zbędne kilogramy powinniśmy przywitać zdrowe nawyki żywieniowe. Dla przykładu – wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia wspomaga spalanie tłuszczu, a dzięki temu znacznie szybciej możesz zobaczyć efekty odchudzania.
Ponadto jeżeli chodzi o inne sposoby na naturalne odchudzanie warto wspomnieć o takich rzeczach jak:
Zioła odchudzające – przede wszystkim należy tutaj wymienić takie jak: mięta pieprzowa, skrzyp polny, mniszek, lekarski czy też lubczyk. Zioła takie powinny skutecznie wpływać na przemianę materii, wspomagając spalanie tkanki tłuszczowej, czyścić organizm z toksyn oraz wspomagać procesy trawienne. Dodatkowo mogą również zostawiać uczucie sytości i zmniejszenie apetytu.
Ocet jabłkowy – przeglądając internet w poszukiwaniu naturalnych sposobów na odchudzanie nie ciężko jest natrafić na ocet jabłkowy. Picie octu jabłkowego powinno przyspieszać spalanie tłuszczów, zwiększać uczucie sytości po spożyciu potraw z jego dodatkiem oraz wpływać na oczyszczenie organizmu. Bardzo spora ilość osób zaczyna swój dzień od wypicia określonej ilości octu jabłkowego na czczo.
Koktajle – zdrowe koktajle owocowe, warzywne, mieszane, z dodatkiem ziół oraz przypraw – wszystkie powinny dobroczynnie wpływać na nasz organizm, przede wszystkim na jego detoksykację, uzupełnienie witamin oraz minerałów, a także na przyspieszenie naszego metabolizmu. Świetny pomysł na warzywno owocowe koktajle jest taki, by dodać wody kokosowej i stworzyć gęste i syte smoothie.
Tabletki na odchudzanie – obecnie na rynku mamy ogromny wybór tabletek na odchudzanie. Coraz częściej pojawiają się również produkty w 100% naturalne, które w składnikach mają wiele ziół, witamin i minerałów. Takie preparaty wspomagające odchudzanie czyli przeważnie tabletki odchudzające, pomagają nam pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że wykonywanie przy tym różnej aktywności fizycznej może nam znacząco pomóc.