Medycyna ludowa, a także medycyna pochodząca ze wschodu opiera się na wyłącznie naturalnych substancjach. Pochodzą one z roślin, warzyw, owoców i ziół leczniczych. Są w pełni bezpieczne i dobrze jest je bogato stosować w menu swoich diet.
Ten artykuł jest poświęcony leczeniu naturalnym i uwzględnia najskuteczniejsze zioła na zaparcia i problemy układu trawiennego, zioła na obniżenie pulsu i wspomagające układ sercowo-naczyniowy, zioła jednorodne oraz zioła szwedzkie zastosowanie. Jeśli jesteś ciekaw, jakie zioła na wątrobę lub jakie zioła na trądzik i wiele innych zaburzeń oraz schorzeń – zapraszamy do lektury.
Popularne zioła na różne dolegliwości, czyli jakie zioła na co działają?
Zioła nie tylko sprawdzą się świetnie jako dodatek w kuchni, ale także jako lekarstwo na wiele dolegliwości. Większość roślin podanych poniżej możesz uprawiać w domu i cieszyć się z własnego zielnika, który może posłużyć również jako ozdoba, a gdy trzeba – jako składniki i makroelementy utrzymujące zdrowe i pełne wigoru ciało.
Zioła na wątrobę
Za oczyszczanie wątroby, jej detoksykację oraz metabolizm odpowiedzialne będą zioła takie jak: mniszek lekarski, ostropest plamisty, kurkuma oraz korzeń z czarnej rzepy. Wiele tych ziół działa moczopędnie, dlatego zwiększają wydalanie toksycznych substancji oraz dodatkowo pozwalają na regenerację wątroby i jej komórek.
Zioła na odchudzanie
Zioła na pozbycie się zbędnych kilogramów maja na celu hamować apetyt, przyspieszyć przemianę materii, wspomagać wątrobę i usprawniać przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Najlepszym rozwiązaniem ziołowym na utratę zbędnych kilogramów będą zioła takie jak: mięta pieprzowa, tymianek, rozmaryn, mniszek pospolity oraz melisa, a także zioła Ojca Klimuszki i zioła Ojca Grzegorza.
Zioła na uchyłki jelita grubego
Zioła na jelita powinny działać rozkurczająco na mięśnie gładkie oraz pobudzać perystaltykę jelit. Większość ziół zalicza się również jako zioła na trawienie. Najzdrowsze zioła wspomagające układ pokarmowy to babka płesznik, babka jajowata, koper włoski i kminek. Wszystkie te zioła przynoszą ulgę w przypadku zaparć, wzdęć i nieregularnego wypróżniania. Zioła stosowane regularnie mają stymulować procesy metaboliczne oraz trawienne.
Zioła na cholesterol
Zioła na obniżenie złego cholesterolu przyspieszają trawienie tłustych dań oraz mają działanie rozkurczowe. Ponadto niwelują dolegliwości takie jak: nudności i wymioty, odbijanie i uczucie sytości. Kozieradka pospolita wspomaga trawienie i obniża stężenie glukozy we krwi. Hamuje ona także proces lipazy oraz obniża stężenie całkowitego cholesterolu LDL, VLDL i trójglicerydów. Ostropest plamisty ma za zadanie zwiększenie produkcji insuliny obniżając rozwój blaszek miażdżycowych.
Zioła na nerki
Zioła, które działają moczopędnie, a tym samym wspomagają funkcjonowanie nerek to pokrzywa i skrzyp polny. Między innymi zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych, usuwają zbędny mocznik oraz chronią drogi moczowe przed ich zapaleniem. Mniszek również działa moczopędnie. Czarny bez i brzoza lub glistnik działają rozkurczowo na mięśnie gładkie i pozbywają się złogów nagromadzonych na drogach moczowych.
Zioła na trzustkę
Zioła na wątrobę i trzustkę mają podobne właściwości. Mają za zadanie pobudzać procesy trawienne poprzez wydzielanie soków. Większość ziół odpowiada za regenerację trzustki i prawidłowe jej wyścielenie. Do tych ziół należą: szałwia lekarska, bylica piołun, pokrzywa zwyczajna oraz czarnuszka siewna.
Zioła na prostatę
Dzięki stosowaniu naturalnych roślin na potencję nie jest się narażonym na spadek libido. Do tych ziół należą śliwa afrykańska, która hamuje powiększanie gruczołu krokowego, skrzyp polny odpowiedzialny jest za stymulację pracy nerek, a także przyczynia się do wypłukiwania osadu z nerek. Wierzbownica drobnokwiatowa niweluje stany zapalne dróg moczowych, a perz właściwy pobudza usuwa złogi i toksyny.
Zioła na pasożyty
Piołun pozwala usunąć pasożyty jelitowe, poprawiając ich perystaltykę i zwiększoną aktywność mięśni gładkich. Piołun w nadmiarze może szkodzić, dlatego przed rozpoczęciem jego przyjmowania umów się na wizytę u lekarza i sprawdź, czy możesz go przyjmować. Kolejną rośliną przeciwpasożytniczą jest wrotycz. Wspomaga ona organizm w walce z osikami i glistami ludzkimi. Kamala jest przeznaczona do walki z tasiemcem. Jest silnym przeciwpasożytniczym środkiem od lat używanym w Indiach. Wykazuje działanie przeczyszczające oraz antybakteryjne.
Zioła moczopędne
Zioła działające moczopędnie mają za zadanie usuwać toksyny i szkodliwe substancje, a także wspomagać pracę nerek i eliminować osad dróg moczowych. Do najpopularniejszych ziół tego typu zaliczamy: pokrzywę, łopian, liście brzozy oraz koper włoski, a także niektóre jarzyny: pietruszka oraz seler.
Zioła na obniżenie cholesterolu
Produkty, które skutecznie pomogą nam obniżyć cholesterol to imbir, zielona herbata oraz karczochy. Wpływają one hamująco na wchłanianie się tłuszczów, a w wątrobie nadzorują prawidłowy przebieg ich rozkładu. Część z nich wspomaga zdrowe odchudzanie i zapobiega odkładaniu się tłuszczy w formie tkanki tłuszczowej.
Zioła na sen
Zioła na uspokojenie oraz sen warto brać w godzinach wieczornych. Należy do nich popularny rumianek. Sprawdza się on przy wielu schorzeniach i dolegliwościach. Działa wyciszająco, koi i ułatwia zasypianie. Melisa niweluje napięcie nerwowe oraz pomaga w szybkim zasypianiu. Kozłek lekarki, czyli inaczej waleriana ma działanie rozkurczowe oraz przeciwbólowe, dlatego często jest stosowany w przypadku napięcia przedmiesiączkowego. Substancje, które są w niej zawarte stymulują układ nerwowy i pomagają na stymulacje melatoniny.
Zioła na obniżenie ciśnienia
Zioła, które są skuteczne w obniżaniu ciśnienia tętniczego to między innymi: jemioła pospolita, aronia oraz serdecznik pospolity. Wszystkie te zioła mają właściwości wspomagające naczynia krwionośne i są silnymi antyoksydantami, które walczą ze stresem oksydacyjnym oraz redukują nierówność pracy serca.
Zioła na zaparcia
Wszystkie osoby borykające się z zaburzeniami wypróżniania poleca się rośliny, które działają przeczyszczająco oraz poprawiają ruchy jelit. Do tych roślin należą między innymi: len oraz siemię lniane, sok z liści aloesu oraz kora kruszyny.
Zioła na kaszel
Aby pozbyć się uciążliwego kaszlu warto sięgnąć po naturalne syropy z kwiatu ślazu lub jeżówki, które z powodzeniem powinny poradzić sobie z kaszlem suchym oraz mokrym. Mają za zadanie powlekać nasze gardło i krtań oraz wykazują właściwości wykrztuśne. Ponadto stosowanie takich ziół jak babka lancetowa oraz korzeń lukrecji, także świetnie sprawdza się w walce z przeziębieniem.
Zioła na woreczek żółciowy
Aby pobudzić produkcję żółci, a tym samym poprawić trawienie niektórych produktów możemy przyjmować kurkumę wraz z czarnym papieżem, ponieważ tylko w obecności pieprzu kurkuma się uaktywnia. Chcą rozpuścić kamenie żółciowe należy przyjmować kwiatostan kocanki, ziele krwawnika oraz glistnika. Za prawidłową pracę woreczka żółciowego przyczynią się wszystkie zioła stosowane również na wątrobę oraz trzustkę.
Zioła na refluks gardłowo krtaniowy
Przy leczeniu refluksów wspomogą nam wszystkie zioła, które są również używane w dolegliwościach wątrobowych, trzustkowych oraz żołądkowych. Najpopularniejszym z ziół jest rumianek, który ze względu na dużą ilość flawonoidów działa uspokajająco oraz przeciwzapalnie, a także odpowiada za prawidłową gospodarkę kwasowo-zasadową.
Zioła na obniżenie cukru
Wówczas, gdy w naszej krwi wykryto zbyt duże stężenie cukrów nie zaszkodzi rozpocząć naturalną kurację takimi ziołami jak: kozieradka, szałwia lekarska lub morwa biała. Regularne stosowanie tych ziół przyczyni się do obniżenia glukozy we krwi, a tym samym zmniejszy ryzyko chorób i schorzeń wywołanymi zbyt wysokim cukrem we krwi. Zioła na obniżenie glukozy wspomagają produkcję insuliny.
Zioła na potencję
Wszystkim tym, którzy odczuwają problemy z potencją zaleca się przyjmowanie ziół takich jak: imbir, damiana pustynna, nasiona guarany, oraz lubczyk, pokrzywa i owies. Dzięki nim ruchomość plemników powinna się zwiększyć, naczynia krwionośne odpowiedzialne za wzwód powinny poprawić przepływ krwi, dzięki czemu skutecznie przyczynią się do zdrowego i niezakłóconego pożycia.
Zioła na żołądek
Wiele ziół i roślin wspomoże pracę żołądka, produkcję soków żołądkowych oraz będzie odpowiedzialne za prawidłowe wyścielenie żołądka, które może zapobiegać pojawianiu się nadżerek oraz wrzodów. Do tych roślin należą: nasiona babki lancetowatej, nasiona gorczycy, pietruszka, a także korzeń prawoślazu.
Zioła na zatoki
Zatkane zatoki to uciążliwy problem, w którym pomoże nam rumianek. Pozwala on na upłynnienie wydzieliny, która zalega nasze zatoki, dzięki czemu łatwiej jest ona uwalniania do nozdrzy, gdzie możemy ją łatwo wydalić. Szałwia ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze i również wspomaga odetkanie zatok. Ponadto rośliny takie jak: igły sosny i liście eukaliptusa mają działanie przeciwbakteryjnie oraz rozkurczowe, a także właściwości przeciwwirusowe.
Zioła na nadciśnienie
Głóg dwuszyjkowy to roślina lecznicza ma w sobie wiele witamin oraz składników wykazujących działanie uspokajające oraz rozkurczowe. Głóg stosowany jest, aby kontrolować prawidłową pracę serca. Niweluje to ryzyko arytmii oraz zawału. Ziele serdecznika ma za zadanie obniżyć ciśnienie krwi, a także przyczynia się do wyciszenia organizmu działając kojąco na nerwy. Natomiast ziele fiołka wpływa na naczynia krwionośne powodując ich rozszerzanie i poprawę elastyczności.
Zioła na stawy
Żywokost lekarski pomoże nam niwelować ból i stan zapalny stawów, który często uniemożliwia swobodne poruszanie się. Stosowany jako okład na rany lub stłuczenia przyspiesza ich gojenie oraz niweluje obrzęk i zaczerwienienie. Owoc dzikiej róży ma wiele zastosowań, jedną z nich jest wspomaganie leczenia stawów. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu redukuje ból przy stłuczeniach, ale także reumatoidalnych zapaleń stawów. Liści pandanu wzmacnia tkankę łączną, co z kolei przyczynia się do prawidłowej ruchomości stawów.
Zioła przeciwzapalne
Istnieje wiele ziół o działaniu przeciwzapalnym. Do stanów zapalnych może dojść w naszym organizmie wszędzie, dlatego niektóre rośliny lecznicze będą odpowiadać na inna partię naszego ciała ze względu na inne składniki lecznicze w nich zawarte. Do najbardziej popularnych ziół przeciwzapalnych należą: prawoślaz lekarski, babka lancetowa, cebula i czosnek, mięta pieprzowa, oregano oraz kwiaty nagietka.
Polskie zioła lecznicze
Polska flora jest bogata w lecznicze rośliny, które stosowane są od dawna w medycynie ludowej. Ze względu na znakomite ich działanie są stosowane po dziś dzień w wspomaganiu leczenia wielu dolegliwości. Do najpopularniejszych z nich należy na przykład: rumianek, mniszek lekarski, babka lancetowa, mięta pieprzowa, oregano, czosnek niedźwiedzi oraz lipa drobnolistna.
Jak rozpoznać zioła?
Rozpoznanie ziół to często nie lada wyzwanie. Jednak wiele książek lub witryn internetowych umożliwi nam sprawne rozpoznanie. Rodzaje ziół możemy oznaczać również za pomocą ich etykiet podczas ich sadzenia na balkonie lub domu. Wówczas wiemy dokładnie gdzie daną roślinę zasadziliśmy, a następnie sprawdzić jej właściwości lecznicze w zielnikach lub książkach medycyny ludowej.
Zioła w doniczce – jak sadzić zioła?
Zioła łatwo sadzić w doniczkach w warunkach domowych. Wystarczy, że kilka nasion wybranych ziół i roślin leczniczych zasadzimy w małych pojemniczkach, aż do momentu kiełkowania. Dno pojemniczków należy przekuć, aby nadmiar wody się nie gromadził. Pojemniczki z nasionami ustawić na balkonie lub w ciepłym i słonecznym pomieszczeniu, a jeśli mamy takie możliwości – zasadzić w ogródku. Po wypuszczeniu pierwszych kiełków, roślinę należy przesadzić do większej doniczki na zioła.
Uprawie można poddać wszystkie rośliny i zioła, nawet te które nie są rodzimymi polskimi roślinami. W tym przypadku należy stworzyć roślinie specjalne ciepłe pomieszczenie, które naturalnie występowałoby w krajach rodzimych. Przyda się do tego plastikowa butelka wraz z otworami na swobodny przepływ powietrza nałożona na roślinę.
Zioła w kuchni i ich właściwości lecznicze
Warzywa i zioła w kuchni najczęściej stosowane są jako przyprawy, które wzbogacają smak, a często również wygląd naszych potraw. Przyda się do tego młynek do zioła, w którym szybko zmielimy nasze rośliny. Zioła prowansalskie to bukiet wielu składników takich jak: bazylia, rozmaryn, oregano oraz natka pietruszki i są szeroko używane w diecie śródziemnomorskiej. Kurkuma, imbir, kardamon oraz cynamon to przyprawy indyjskie o właściwościach leczniczych. Kurkuma nie tylko uwydatni smak potrawy, ale również używana jest jako naturalny barwnik.
Z leczniczych przypraw oraz owoców i warzyw przygotujemy nalewki, syropy oraz herbatki, a także sałatki, sosy do sałatek, przetwory i wiele innych produktów spożywczych, ponieważ mają one szeroki wybór zastosowań w kuchni. Ważnym aspektem jest czas zaparzania herbatek i naparów, ponieważ to właściwa metoda zaparzania jest kluczowa w uzyskaniu dobroczynnych właściwości wszystkich wymienionych w tym artykule roślin.