Biotyna (inaczej witamina H lub B7) to związek chemiczny należący do witamin z grupy B. Witamina należy do grupy rozpuszczalnych w wodzie. Jest to związek, który występuje powszechnie w przyrodzie oraz jest syntezowana przez bakterie, glony i rośliny. Wpływa ona kompleksowo na cały nasz organizm.
Witamina H bierze udział w wielu procesach. W dalszej części artykułu wyjaśnimy co to jest biotyna, jaka biotyna najlepsza jest na poprawę wyglądu, a także poruszymy tematy, takie jak: biotyna, a tycie, biotyna na włosy i czysta biotyna w tabletkach. Odpowiemy także na pytania: biotyna ile dziennie oraz biotyna gdzie występuje?
Biotyna (witamina H, witamina B7) – właściwości
Jest wiele dobroczynnych właściwości biotyny. Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i większość z nas zna ją z jej funkcji wzmacniających włosy, skórę i paznokcie, jednak to nie jedyna zaleta witaminy H. Utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy w wątrobie dzięki wspomaganiu metabolizmu węglowodanów to kolejna cenna cecha biotyny w organizmie. Bierze również udział w utrzymaniu prawidłowej gospodarki lipidów wspomagając odchudzanie. Warto również sprawdzić jak wzmocnić cebulki włosów domowymi sposobami.
Witamina H jest obecna przy syntezie kwasów nukleinowych, białek oraz kwasów tłuszczowych oraz tworzeniu protrombiny. Jako koenzym różnych enzymów uczestniczy w procesach chemicznych, a także przyczynia się do prawidłowego przebiegu przemian aminokwasowych. Wpływa na prawidłową pracę układu odpornościowego wspomagając florze bakteryjnej walkę z wirusami i bakteriami. Reguluje funkcje szpiku kostnego i produkcji erytrocytów.
Dodatkowo, witamina B7 reguluje działanie układu limfatycznego i nerwowego, dzięki czemu wpływa na właściwy rozwój psychiczny i umysłowy. Jak wcześniej wspomniano – wpływa na kondycję skóry mocne paznokcie oraz gęste włosy. W przypadku niedoboru organizmu w biotynę, często pierwszym symptomem są zmiany skórne.
Źródła biotyny znajdziemy w tkankach zwierzęcych i wielu innych produktach spożywczych. Biotyna w jedzeniu znajduje się między innymi w podrobach wieprzowych i wołowych, a także rybach (łosoś, sardynki). W produktach pochodzenia roślinnego, znajdziemy ją zarówno w warzywach: szpinak, marchew, kalafior, jak i owocach: banan, grejpfrut, melon. Produkty spożywcze takie jak: żółtka jaj, mleko, mąka sojowa lub mąka pełnoziarnista, a także brązowy ryż, orzechy ziemne oraz orzechy włoskie i nasiona słonecznika są bogatym źródłem biotyny.
W przypadku osoby dorosłej, według dziennego przyjmowania przygotowanego przez Instytut Żywienia zaleca się przyjmować biotyna 10 mg.
Niedobór biotyny – objawy
Do niedoboru dochodzi najczęściej podczas przyjmowania żywienia jelitowego lub nadmiernego spożywania alkoholu. Skutki niedoboru objawiają się najczęściej gorszym samopoczuciem (znużenie, senność) oraz problemami skórnymi (stany zapalne, liszaj płaski, zmiany łojotokowe). Dodatkowo, wpływa negatywnie na kondycję włosów (łamliwość, wypadanie włosów), dlatego często produkt z witaminą H nazywany jest: najlepsza biotyna na włosy.
Niewystarczająca ilość witaminy B7 powoduje też kruchość paznokci. Brak odpowiedniej ilości witaminy H powoduje dysfunkcje przewodu pokarmowego (brak łaknienia, nudności, biegunka, nawracające bóle brzucha). Jej niedobór przyczynia się do wzrostu cholesterolu i ciśnienia krwi, a także w procesie krzepnięcia krwi mogą wystąpić spowolnienia. Rzadko występuje również zapalenie spojówek.
Niedobór witaminy H może być groźny dla kobiet w ciąży i płodu. Konsekwencją jej niedoboru będzie zahamowanie rozwoju płodu.
Nadmiar biotyny – objawy
W organizmie człowieka hiperwitaminoza biotyna rzadko się pojawia. Częściej raczej to objawy niedoboru biotyny w organizmie są groźniejsze. Nasz organizm sam radzi sobie, by usunąć witaminę H. Wydalana ona jest wraz z moczem.
Jeśli jednak stanie się, że poziom biotyny jest zbyt wysoki, a nasz organizm nie potrafi samoistnie go usunąć mogą pojawić się bóle mięśni, bóle brzucha oraz problemy skórne (pogorszenie skóry, włosów i paznokci). Dodatkowo, zostaje zahamowane tempo wzrostu włosów, a nawet może się zdarzyć nadmierne wypadanie włosów. Jest to jednak rzadki symptom nadmiaru, a raczej są to objawy niedoboru biotyny. Sprawdź również jak długo można brać witaminy z grupy B?
Biotyna – skutki uboczne
Dotychczas, nie zauważyło się skutków ubocznych witaminy H. Biotyna działa wspomagająco na nasz cały organizm. Nie tylko bierze udział w metabolizmie węglowodanów, które wspomagają utratę wagi, ale również pozostawia stan skóry włosów i paznokci zdrowy i odżywiony. Wykorzystywana jest na złuszczające zapalenie skóry, regeneruje naskórek oraz niweluje świąd.
Niski poziom biotyny podczas, gdy jej wchłanianie jest zaburzone nie jest zalecane i jak było omówione wyżej – powoduje niepożądane konsekwencje zdrowotne. W przeciwnym razie, dla osób stosujących zdrową, zbilansowaną dietę lub suplement diety z biotyną nie ma żadnego zagrożenia przedawkowaniem witaminy. Suplementacja biotyny jest wskazana. Wielu dietetyków zachęca, by uzupełnić poziom biotyny w organizmie, ponieważ biotyna wspomaga funkcjonowanie całego naszego ciała, a suplementy diety tylko nam w tym pomogą i wyeliminują niedobór biotyny.
Aby dowiedzieć się więcej o pozytywnych skutkach stosowania witaminy B7, warto przeczytać biotyna na włosy opinie oraz ogólne efekty podczas stosowania biotyna lek lub biotyna tabletki lub porozmawiać z farmaceutą bądź dietetykiem. Każdy suplement diety zawiera spis treści, biotyna również. Tam opisane są wszelkie potrzebne informacje, które warto wiedzieć przed przystąpieniem do stosowania witaminy H.