Wiele kobiet marzy o zdrowych włosach. Mocne, długie i gęste włosy to jeden z większych atutów kobiecego piękna. Jednak dla wielu, utrzymanie takich włosów stanowi nie lada wyzwanie, dlatego śpieszymy z pomocą.
W dalszej części artykułu odpowiemy na najczęstsze pytania, takie jak: co na wypadanie włosów, co na porost włosów, jakie witaminy na wypadające włosy oraz ogólnie jakie są dobre witaminy na włosy dla dzieci, a jakie dla dorosłych. Poruszymy tematy jak promieniowanie UV wpływa na kondycję włosa oraz jaki suplement na włosy wybrać.
Jakie witaminy na włosy są nam niezbędne?
Wygląd włosów często jest odzwierciedleniem nieprawidłowego stylu życia i diety, a także może sygnalizować niedobór witamin. Łamliwe włosy, nadmierne wypadanie włosów oraz zablokowanie mieszków włosowych łojem może spowodowane być również nieodpowiednim dbaniem o skórę głowy. A więc jakie witaminy na włosy i paznokcie przyswoić, aby pochwalić się zdrowymi włosami?
Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy?
Za piękne włosy odpowiadają witaminy z grupy B, witamina A oraz E, a także inne witaminy, które zostaną podane poniżej. Niedobory witamin mogą być kluczowym problemem jeśli włosy zaczynają wypadać, stają się matowe oraz osłabione i częściej się plączą. Poniżej przedstawiamy jakie witaminy są dobre na włosy, witaminy na wypadające włosy oraz jakie witaminy na siwe włosy.
Witamina A – w postaci retinolu, jak również w postaci beta-karotenu pozwoli nam na utrzymanie dobrej kondycji włosów;
- Witamina E – wspomaga krążenie krwi, a co za tym idzie – ich porost, ponieważ składniki odżywcze, witaminy i minerały są lepiej wchłaniane; chroni mieszki włosowe na skórze głowy, dzięki czemu zapobiega przed wypadaniem włosów;
- Witamina D – dzięki wystarczającej ilości witaminy D pobudzimy stymulację genów odpowiedzialnych za porost włosów, a także nie dopuszcza ona do wypadania włosów;
- Witamina C – wraz z witaminą D, witamina C pomaga w procesie, w którym powstają włosy; chroni je przed wypadaniem; poprawia i reguluje pracę gruczołów łojowych;
- Witamina H – inaczej zwana biotyną to chyba najbardziej znany element na poprawę kondycji włosów zniszczonych; jest silnym przeciwutleniaczem, ale na tym jej zalety się nie kończą, ponieważ dodatkowo stanowi barierę przeciwłupieżową, a także niweluje łojotok skalpu głowy; niedobór biotyny może skutecznie uszkodzić strukturę włosa. Sprawdź również jaka jest najlepsza biotyna na włosy;
- Witamina PP – inaczej niacyna jest odpowiedzialna za transport makroelementów i składników odżywczych do cebulki włosów;
- Witamina B2 – zapobiega wypadaniu włosów, opóźnia przedwczesne siwienie oraz utrzymuje zdrowe włosy;
- Witamina B5 – kwas pantotenowy poprawia pigmentację włosów, dzięki czemu zapobiega siwieniu, ponieważ jest też silnym antyoksydantem i usuwa wolne rodniki; dostarcza substancje odżywcze, które regenerują strukturę włosa; ma właściwości łagodzące stany zapalne skóry głowy chroniąc cebulki i mieszki włosowe;
- Witamina B6 – jest jedną z witamin, które odpowiadają za prawidłowy metabolizm aminokwasów, dzięki czemu wzrost włosów następuje szybko; jej niedobór spowoduje wolny proces porostu, a nawet jego zatrzymanie;
- Witamina B9 – kwas foliowy stymuluje porost włosów oraz zapobiega wypadanie spowodowane na przykład okresem położnym kobiety; reguluje pigmentację włosia, dzięki czemu na naszej głowie pojawia się mniej siwych włosów; jego niedobór występuje u osób nadmiernie spożywających alkohol oraz palących papierosy;
- Witamina B10 – razem z witaminą B9 przyczynia się do prawidłowego wzrostu włosów, ich gęstnienia oraz odbudowuje strukturę włosów; buduje ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych;
Witamina B12 – wzmacnia włosy oraz wspomaga metabolizm cebulek włosowych;
Większość wyżej wymienionych witamin znajdziemy w naturalnych produktach takich jak: tłuste ryby, nasiona słonecznika i pestki dyni, orzechy, rośliny strączkowe, owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo oraz w podrobach. Warto również sprawdzić gdzie znajduje się fosfor w jedzeniu.
Bardzo dobre witaminy na włosy, skórę i paznokcie – ranking
Aby wybrać najlepiej dopasowany produkt na nasze włosy, warto się zastanowić co powoduje, że nasze włosy stały się zniszczone. Jeśli mamy złą kondycję włosów spowodowaną ubytkiem witamin rozpuszczalnych należy wzbogacić naszą dietę odpowiednimi suplementami w formie kompleksu witaminowego. Jeśli stan włosów spowodowany jest nadmiernym stresem, pierwszym krokiem będzie wyeliminowanie stresu, a dopiero później skupieniem się na włosach. W obu przypadkach suplementy diety będą w punkt.
Jest wiele różnych czynników, które sprawiają, że włosy stają się osłabione. Zły styl życia, nieodpowiednia pielęgnacja, dieta uboga w składniki mineralne to główne z nich. Warto regularnie przyjmować tabletki, aby na dobre nie zaniedbać stanu naszych włosów.
Skuteczne tabletki na wypadanie włosów
Dzisiejszy market farmaceutyczny oferuje niesamowicie bogaty wachlarz opcji. Drogerie kosmetyczne i apteka posiadają również tabletki na porost włosów. Zazwyczaj suplementy na piękne włosy i witaminy na wypadanie włosów mają duże ilości składników aktywnych, które szybko trafiają we włókna włosów i paznokci, a także reperują zniszczenia cebulek włosowych. Suplementy na włosy w formie tabletki na włosy powinny zawierać tylko i wyłącznie naturalne składniki mineralne oraz pierwiastki.
Skuteczne preparaty na wypadanie włosów
Wiele skutecznych suplementów zawiera znaczne ilości skrzypu polnego wraz z wyżej wymienionymi witaminami. Nie warto jest się martwić o przedawkowanie. Witaminy zazwyczaj wypłukują się same z organizmu nie powodując niepożądanych skutków ubocznych.
Kluczem zdrowych włosów jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji włosów. Maski odżywiające włosy, serum, a także odpowiednio dobrane szampony i odżywki znacznie przyczynią się do poprawy wyglądu włosów, ale także ich struktury i budowy.
Domowe sposoby na porost włosów
Jednym z najbardziej skutecznych metod domowych są wywary z rozmarynu. Mają one właściwości wzmacniające włosy i paznokcie, a szczególnie poprawiają ich wzrost. Regularnie stosowanie rozmarynu pozostawi nasze włosy nie tylko mocne, ale również miękkie i lśniące. Wystarczy zagotować wodę z gałązką świeżego rozmarynu pod przykryciem, a następnie przelać wodę do wygodnego dla nas pojemnika – najlepiej spryskiwacza. Przechowywać w lodówce do około 3-4 dni. Włosy należy pryskać tak często jak przyjdzie nam ochota. Mimo, zielonkawej barwy roztworu nie koloruje on włosów, a także nie powoduje ich przetłuszczania. Zapach jest ziołowy i dość przyjemny.
Kolejnym pomysłem na porost włosów są masaże skóry głowy, szczególnie metodą indyjską. Od wieków to właśnie kobiety z Indii mogą pochwalić się zdrowymi, mocnymi i długimi włosami i to właśnie one stosują regularne masaże głowy w określonych punktach. Punkty określa się zasadą czterech palców. Pierwszy punkt mieści się cztery palce od czołowej linii włosów, kolejny – cztery palce od poprzedniego punktu, czyli w okolicach czubka głowy, a następnie cztery palce od lini włosów z tyłu głowy.
Popularnymi zabiegami domowymi są również maseczki z jajka z dodatkiem pieprzu cayenne lub maseczki z siemienia lnianego.
Jak wzmocnić włosy?
Jest wiele metod, zarówno domowych, jak i farmaceutycznych i kosmetycznych. Dzięki stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety nasze włosy i paznokcie powinny otrzymać wystarczająco składników odżywczych i budulcowych oraz składników mineralnych, jak i pierwiastków. Warto również pić duże ilości zielonej herbaty oraz herbatek ziołowych, szczególnie z pokrzywy.
Stosowanie maseczek domowej roboty, jak również tych kupnych wspomogą regenerację włosów. Jeśli pragniemy utrzymać zdrową kondycję włosów, należy należycie o nie dbać. Nigdy nie szarpać ich podczas czesania, odsunąć produkty, które zawierają syntetyczne składniki oraz parabeny, chronić włosy przed promieniowaniem UV, a także nie wiązać ich zbyt ciasno gumką. Włosy nie są aż tak odporne na mechaniczne uszkodzenia. Warto zamienić poszewki poduszki na śliskie – satynowe, jedwabne. Włosy należy często rozczesywać, a także ograniczyć mycie całych włosów, a jedynie skalp. Farbowanie, a w szczególności rozjaśnianie włosów niszczy białka budujące włosy i wypłukuje składników, dlatego warto jest ograniczyć rozjaśnianie całych włosów.