Potas, pierwiastek chemiczny to jeden z najważniejszych elementów, które wpływają kompleksowo na funkcjonowanie naszego organizmu i zaliczany jest do produktów leczniczych. Na tablicy Mendelejewa występuje pod symbolem K i należy do najważniejszych pierwiastków. Rola potasu w organizmie jest bardzo ważna. Przyczynia się między innymi do prawidłowej pracy mięśni, reguluje zaburzenia rytmu serca, jest pomocny w chorobach nerek oraz niweluje rozległe oparzenia i przyspiesza ich gojenie. Wpływa on również na działanie gospodarki kwasowo-zasadowej.
W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania: kiedy brać potas, co wypłukuje potas, w czym jest potas oraz czy można brać magnez i potas razem. Uwzględnimy także objawy niedoboru potasu i objawy nadmiaru potasu i co zrobić oraz jak obniżyć potas we krwi Doradzimy jaki suplement diety wybrać oraz jaki jest najlepiej przyswajalny magnez i potas.
Potas – właściwości, norma w organizmie
Właściwe stężenie potasu odgrywa ważną rolą w organizmie człowieka. Właściwości potasu są niezliczone. Jego zadaniem jest wysyłanie sygnałów elektrycznych między włóknami mięśniowymi, dzięki czemu wpływa na skurcze mięśni, a co za tym idzie – odpowiada za prawidłową pracę mięśni oraz prawidłowy rytm serca. Zadaniem tego pierwiastka jest regulacja poziomu pH. Jego stężenie w normach odpowiada za prawidłową równowagę między kwasami, a zasadami oraz za gospodarkę wodno-elektrolityczną. Możemy sprawdzić również witamina K a potas, czy mają jakieś podobieństwa?
Pierwiastek K bierze udział w wielu procesach dotlenienia mózgu, ponieważ umożliwia przesyłanie impulsów nerwowych w sposób niezakłócony, dlatego prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego jest od niego uzależnione.
Pierwiastek K ma na celu utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, które zapobiega schorzeniom układu sercowo-naczyniowego. Potas bierze udział w licznych przemianach biochemicznych i metabolicznych.
Dzienne zapotrzebowanie człowieka to:
- 2000-3000 mg,
3.6-5.5 mol/l (potas – norma w jednostce molowej)
Podwyższony potas wcale nie jest niczym dobrym. Dla właściwej pracy naszego ciała odpowiednie jest, by utrzymywać go w normach. Objawy niedoboru i nadmiaru oraz jak obniżyć potas w organizmie, a także brak potasu, objawy jakie powoduje przeczytamy w dalszej części artykułu.
Nadmiar potasu – objawy
Nie tylko niedobory pierwiastków czy witamin są szkodliwe, zbyt wysoki potas powoduje dysfunkcje organów wewnętrznych. Nadmiar potasu w organizmie może mieć niepożądane efekty. Należą do nich znaczne i przewlekłe zmęczenie, osłabienie i znużenie. W niektórych przypadkach występuje nawet zaburzenie świadomości oraz czucia.
Wysokie stężenie potasu w organizmie powoduje również podrażnienie mięśni szkieletowych i niektóre kończyny mogą wykazywać niedowład. Dodatkowo jeśli dzienne zapotrzebowanie na potas jest znacznie większe od przyjętych norm, następuje zablokowanie wydalania nadmiaru tego pierwiastka z organizmu w sposób naturalny i trzeba będzie usuwać za pomocą leków lub zabiegów.
Niedobór potasu – objawy
Poznaliśmy już objawy, gdy za wysoki potas jest wykrywalny w naszej krwi, jednak co się dzieje, gdy mamy zbyt niskie stężenie potasu? W pierwszej kolejności niedobór potasu objawia się złym samopoczuciem i rozdrażnieniem. Pojawiają się problemy ze snem oraz brak koncentracji. Może występować drżenia mięśniowe, co skutecznie wpływa na osłabienie mięśni i bolesne skurcze. Niewystarczające zapotrzebowanie potasu prowadzi do zaburzeń rytmu serca, na przykład kołatanie serca lub arytmia. Układ nerwowy również jest narażony na niedobór tego pierwiastka i upośledza jego prawidłowe funkcjonowanie.
W skrajnych przypadkach niezbyt duże stężenie potasu we krwi, które się przedłuża może powodować choroby nerek, a szczególnie wiązać się z niewydolnością nerek oraz poważnymi zaburzeniami rytmu serca, które mogą prowadzić do całkowitego jego uszkodzenia. Możemy liczyć się z zaprzestaniem ważnych funkcji układu kostno-mięśniowego z przewlekłymi, bolesnymi skurczami.
Produkty wypłukujące potas z organizmu
Potas wypłukiwany jest z naszego organizmu wraz z moczem, dlatego niezbędne jest, aby uzupełniać go suplementami diety. Niedobór potasu mogą wywołać leki moczopędne, a także inne leki, które przyjmowane są na niektóre choroby nerek. Niedożywienie organizmu, także może wydalić jego ilości.
Wypłukiwanie pierwiastka K, a następnie jego niedobór spowodowany może być częstymi biegunkami oraz wymiotami, a także na niski poziom potasu wpływa nadmierne spożycie alkoholu, a w jego następstwie – zatrucie alkoholem. Stosowanie leków przeczyszczających przyczynia się, że w naszym organizmie może brakować K. Stężenia potasu uzależnione są również od chorób nerek i innych przewlekłych schorzeń.
Jak uzupełnić szybko potas
Zbilansowana dieta oraz przyjmowanie odpowiedniej dawki potasu jako suplementy diety może znacznie przyczynić się do wyrównania niedoborów potasu we krwi. Suplementacja potasu obecna dziś na rynku oferuje różnorodność produktów. Często magnez i potas idą w parze, dlatego takie produkty pojawiają się na półkach apteki. Za pomocą suplementów diety, które przyjmują różnorodną formy (na przykład potas w tabletkach) szybko uzupełnimy niski potas. Dodatkowo, występuje on jako glukonian potasu i wodorotlenek potasu.
Pierwiastek K znajdziemy w produktach spożywczych: w owocach, szczególnie w bananach, kiwi i cytrusach takich jak: pomarańcza i pomelo, a także w owocach suszonych (suszone morele, żurawina). Najlepsze źródła potasu w momencie niedoboru potasu to soja i ciecierzyca, jednak jego duże ilości znajdziemy również w warzywach, a także produktach pełnoziarnistych takich jak płatki zbożowe, otręby i kasze.
Potas występuje również jako manganian 7 potasu, który dostępy jest w formie suplementu diety i ma on za zadanie odkażać skórę, a także niwelować stany zapalne i zaczerwienienia.
Produkty bogate w potas – tabela
Potas w produktach występuje w roślinach strączkowych, produktach mlecznych, warzywach i owocach (suszone owoce również). Do prawidłowego funkcjonowania narządów i organów, które reguluje potas powinniśmy włączyć do naszego jadłospisu produkty pełnoziarniste (pieczywo i kasze). Źródło potasu to również czekolada i kakao. Poniżej załączamy tabelę, w której uwzględnione są powyższe produkty bogate w magnez i potas.